Chorwacja – żeglarski raj na wyciągnięcie ręki. Super miejsce na czarter jachtu

Malownicze wysepki, tajemnicze klasztory, znakomite jedzenie i co chyba najważniejsze, rewelacyjne warunki do żeglowania to główne atuty tej malowniczej krainy. Położona nad Adriatykiem Chorwacja jest wśród polskich żeglarzy najpopularniejszym celem wypraw poza Mazurami. Pewnym jest, że zdecydowanie więcej amatorów żagli z Polski swoje rejsy urządza na Adriatyku niż na Morzu Bałtyckim.

Chorwacja pogoda

Chorwacja widok morze jachtyŻeglowanie w Chorwacji ma kilka olbrzymich atutów. Przede wszystkim można liczyć na znakomitą pogodę. Sezon rozpoczyna się już w kwietniu, popularna do pierwszych rejsów jest nasza majówka, czyli tydzień wokół świąt pierwszego i trzeciego maja. Wtedy temperatura powietrza w ciągu dnia sięga zazwyczaj nieco powyżej dwudziestu stopni, a wody kilka stopni mniej. Tak więc gdy z polskich jezior ledwo co schodzi lód, tam można się śmiało kąpać! W miesiącach letnich – lipcu i sierpniu nad Adriatykiem bywa naprawdę gorąco i temperatury bardzo często przekraczają 30 stopni Celsjusza. Za to wrzesień, październik i czasem również listopad to miesiące dobre dla tych lubiących nieco niższe temperatury, za to silniejsze wiatry.

Gdy już wypłyniemy, to dech w piersiach zapierają niesamowite widoki. Strome klify, na których widać stare, kamienne budowle pozwalają na wędrówki w czasie i dają wyobrażenie jak wyglądało kiedyś życie w tym przepięknym regionie. Dla wielu turystów i żeglarzy jedną z najważniejszych spraw, które przyciąga do turystyki i żeglowania w Chorwacji jest niesamowite jedzenie. Mnogość świeżych owoców i warzyw, które można dostać na lokalnych targach czy szeroki wybór owoców morza zadowolą nawet najbardziej wybredne podniebienia. I co ważne, to wszystko można znaleźć w stosunkowo przystępnych cenach.

Chorwacja zwiedzanie i porty

Czarter jachtu w Chorwacji to możliwość zwiedzania i nocowania w przepięknych zatoczkach oraz ciągłych kąpieli w mającej turkusowy kolor wodzie. Coraz więcej osób korzysta także z możliwości eksplorowania tych wód nurkując. Także pod wodą Chorwacja ma wiele do zaoferowania.

W pewnym uproszczeniu z perspektywy żeglarzy Chorwację można podzielić na pięć regionów, w których czarteruje się jachty. Najbardziej na północ wysunięty jest półwysep Istria z chyba najbardziej popularnym w tym regionie portem Pula. W tym miasteczku można zobaczyć niesamowity amfiteatr z pierwszego wieku przed naszą erą, gdzie walczyli gladiatorzy! Dziś odbywają się tu różne koncerty i festiwale.

Dalej na południe położony jest region Kvarner, gdzie warto obejrzeć m.in. wioskę Lubenice. Ta miejscowość położona jest na klifie o wysokości prawie 400 metrów. Widok robi naprawdę wrażenie. Podążając w tym samym kierunku dotrzemy do północnej Dalmacji i rejonu Zadaru, portu wśród polskich żeglarzy bardzo popularnego. Stąd tylko rzut beretem do Ninu gdzie znajduje się przepiękna świątynia i pierwsza stolica Chorwatów, a także cieszącego się uznaniem polskich amatorów żeglowania Sukosanu. Kolejnym ważnym dla żeglarzy regionem Chorwacji jest rejon Šibeniku, miasteczka gdzie znajduje się przepiękna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO katedra. Można tu podziwiać 72 głowy, które zostały wyrzeźbione w kamieniu – to budowla naprawdę imponująca. Z punktu widzenia czysto żeglarskiego świetne jest to, że w regionie znajduje się ponad 200 wysepek, wśród których można znaleźć zaciszne i odosobnione miejsca do kotwiczenia czy kąpieli. Park Narodowy Kornati to dla biorących jacht w czarter w Chorwacji prawdziwy żeglarski raj na ziemi.

Jachty można także czarterować w Trogirze, który również wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i znajduje się bliżej Splitu. Wreszcie od południa chorwacką Dalmację zamyka region spektakularnego Dubrownika, który jest jedynym portem w tej okolicy. Oczywiście pisząc o Chorwacji z perspektywy czarterujących jachty nie można również zapomnieć o zjawiskowej wyspie Muter gdzie koniecznie trzeba spróbować świeżej ryby czy błękitnej grocie na wysepce Bisevo. Do jej środka można się dostać tylko niewielką łódką.

Atrakcji na tym wybrzeżu jest tak wiele, że polscy żeglarze, którzy choć raz zapuszczą się w ten rejon Adriatyku zazwyczaj wracają tu po wielokroć.