Ze 104 kandydatek biorących udział w wyborach Miss Świata 2006 r. za najpiękniejszą została uznana 18-letnia Miss Czech Tatana Kucharova. Choć wybory odbyły się w Warszawie to wcześniej kandydatki odwiedziły m.in. Mazury

Kobiety z całego świata spędziły w Polsce prawie cały wrzesień. Przed wielkim finałem Miss World w stołecznej Sali Kongresowej brały udział w eliminacjach w różnych miejscach kraju. By dostać się do finałowej szesnastki, kandydatki musiały zająć jedno z czterech pierwszych miejsc we wcześniejszych eliminacjach. Były to wybory Miss Plaży (07 września w Gdyni – wygrała Miss Wenezuela), Miss Sportu (12 września w Giżycku – wygrała Miss Kanada), Miss Talentu (20 września we Wrocławiu – wygrała Miss Irlandia Północna) oraz Miss Piękna z Przesłaniem (30 września w Warszawie – wygrała Miss Ghana).
Miss world szanty giżycko Mazury
Źródło:UM Giżycko
Drugą opcją dostania się do finału było zdobycie głosów widzów bądź jury. W ten sposób miało być wyłonionych kolejnych 12 kandydatek. W sumie w wielkim finale Miss World wystartowało jednak 17 pań (dwie z nich miały taki sam wynik u jury, w związku z tym obie przeszły dalej). Ostatecznie zwyciężyła Czeszka Tatana Kucharova przed Rumunką Ioaną Valentiną Botor i kandydatką z Australii Sabriną Hossami. – Jeszcze nie mogę uwierzyć, że to wydarzyło się naprawdę. Nie mogłam zasnąć z wrażenia. Jestem bardzo szczęśliwa. Jestem zachwycona Polską i jej stolicą. Wiele razy odwiedzałam wasz kraj, ale po raz pierwszy miałam okazję zwiedzać go przez miesiąc. Zrobił na mnie wielkie wrażenie. Jestem oczarowana wyrazami sympatii, okazywanej nam na każdym kroku przez Polaków. To był wspaniały miesiąc w Polsce. Pokochałam wasz kraj – mówiła Tataną Kucharovą w rozmowie z Beatą Kubiszyn-Puka. 18-letnia Czeszka była jedną z najmłodszych Miss Świata w historii odbywającego się od lat 50. konkursu.

 

Miss Świata w Giżycku

Zanim piękne panie zawitały na wielki finał do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie znajduje się Sala Kongresowa sporo czasu spędziły w Giżycku na Mazurach. Kandydatki przyjechały do żeglarskiego miasta 10 września. Popołudniem tego dnia odbyła się parada jachtami motorowymi po kanale Łuczyńskim. W wodnym spacerze wzięło udział kilkadziesiąt jednostek. Później odbył się koncert folkowo – szantowy, w którym wzięła udział m.in. Orkiestra Dni Naszych. W poniedziałek 11 września kandydatki na Miss World pływały m.in. po jeziorze Kisajno. Później kobiety podziwiały m.in. start balonów na Plaży Miejskiej w Giżycku i zwiedzały XIX-wieczną Twierdzę Boyen. Wieczór spędziły w „Gospodzie pod Czarnym Łabędziem”, gdzie co warto odnotować jest również port żeglarski.
Następnego dnia na plaży ośrodka Centralnego Ośrodka Sportu odbył się „Wielobój Mazurski”, który wyłonił Miss Sportu. Sędziowali mistrz Świata i Europy w windsurfingu Wojtek Brzozowski oraz olimpijczyk w biegach Marek Plawgo. Panie musiały się sprawdzić m.in. w takich konkurencjach jak stepowanie, wiosłowanie, jeżdżenie na rowerku, robienie brzuszków. Nie zabrakło także biegów (na 100 m) i skoku w dal. Dwie ostatnie konkurencje odbyły się na giżyckim stadionie miejskim. – No takich zawodów to jeszcze nie widziałem. To lepsze niż w telewizji – komentował pan Marian, jeden z widzów obserwujący zmagania pięknych kobiet.

Mazury Cud Natury

Podobne odczucia miał jeden z żeglarzy, który akurat płynął przez jezioro Kisajno gdy trafił na wesołą paradę. – To było niesamowite. Płynęliśmy sobie spokojnie, było wręcz nudnawo, gdy nagle po wypłynięciu zza cypla ukazało nam się mrowie wszelkich maści jednostek pływających. Zaintrygowani podpłynęliśmy bliżej i okazało się to strzałem w dziesiątkę. Choć żagle na Mazurach to zawsze okazja by poznać wiele pięknych kobiet, to zobaczenie kandydatek na Miss Świata na żywo zrobiło na naszej męskiej załodze olbrzymie wrażenie – opowiada z uśmiechem Krzysiek, który pływał wówczas jachtem Antila 27. – Oby więcej takim imprez na Mazurach.
Giżycko kandydatki opuściły 13 września. Z Mazur pojechały do Katowic. W konkursie Miss World 2018 Polskę będzie reprezentować Kamila Świerc.
Od czasu konkursu Miss World 2006 na Mazurach największą kampanię reklamową regionu była akcja Mazury Cud Natury, gdzie region aspirował do bycia finalistą w konkursie 7 Nowych Cudów Natury. Choć nie udało się zakwalifikować do ścisłego finału, to jednak Mazury zostały wybrane do grona 14 najpiękniejszych miejsc na świecie.

 

Materiały archiwalne zaczerpnięte z oficjalnej strony Miss World 2006. mw2006.pl oraz urzędu miasta Giżycko.