Szanty na Mazurach 2017

Lipcowe festiwale szant w Giżycku i Mikołajkach to największe tego typu imprezy na Mazurach. Ale posłuchać muzyki na żywo można w wakacje w bardzo wielu portach

Szanty – tradycje

Wbrew pozorom szanty i ich śpiewanie to względnie nowa tradycja. Pierwsze doniesienia o tego typu zjawisku pojawiają się gdzieś w połowie XIX wieku. Co ważne, to były pieśni pracy, czyli których sens był głównie taki by zgrać załogę przy choćby wyciąganiu liny. Ponoć ich pojawienie się było, jak często przy wynalazkach, związane z chęcią bardziej efektywnego zarządzania. W tym wypadku ludźmi.
Gdy już mówimy o tradycjach w kwestii wydawania dźwięków na statkach, to przypomnieć warto, że kiedyś podczas sztormów gwizdanie było zakazane. Wszystko przez to, że komendy były wydawane przy pomocy charakterystycznego gwizdka, który był dużo lepiej słyszalny niż zwykły głos. Z kolei podczas flauty można było ponoć gwizdać by w ten sposób… wiatr jakoś wywołać i ruszyć z miejsca.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Szanty na Mazurach dziś

Dziś na licznych koncertach mamy do czynienia raczej z piosenką żeglarską i puryści na nazywanie takiego grania szantami mogą się oburzać. My się nie oburzamy. W tym typie muzyki jest dużo rocka, czasem pojawiają się też akcenty reggae i często kilka wokali. Nawiązują też artyści XXI wieku do dawnych szantymenów w takim sensie, że jeden śpiewa, a reszta załogi, tak jak dawniej, mu odpowiada. Wtedy nawet tekstu za bardzo nie trzeba znać :). No i publika bawi się znacznie żwawiej.

Festiwale szant na Mazurach 2017

Największe festiwale piosenki żeglarskiej w krainie Tysiąca Jezior odbywają się tradycyjnie już w Giżycku i Mikołajkach. W Giżycku w dniach 14 – 15 lipca odbędzie się XXV Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej „SZANTY Z FOLKIEM”.

W piątek grane będą Szantki dla Dzieci, a później Zejman&Garkumpel. W sobotę 15 lipca będzie cała plejada gwiazd szantowych, m.in. legendarny już Jerzy Porębski, RHIANNON CELTIC BAND z pokazem tańca irlandzkiego, Ryczące Dwudziestki, Drake, EKT Gdynia i znów Zejman&Garkumpel. Impreza nie jest biletowana, odbędzie się na plaży miejskiej w Giżycku, a poprowadzi ją  Mirosław „Koval” Kowalewski.
Z kolei dwa tygodnie później, w weekend 28 – 30 lipca odbędzie się XXXIX Festiwal Szantowy w Mikołajkach. Koncerty mają się odbywać na barce zacumowanej w Wiosce Żeglarskiej oraz w Amfiteatrze.

Szanty w tawernach

Ale tak naprawdę jeśli ktoś nie lubi tłumów, a piosenki żeglarskiej chętnie posłucha, ma kilka miejsc gdzie z dużą pewnością trafi na koncerty na żywo. We wspominanych Mikołajkach koncerty na żywo odbywają się głównie w Wiosce Żeglarskiej. Dalej na północ regularne granie odbywa się w Wilkasach (m.in. tawerna Rozbitek), w porcie Stranda w Giżycku, w swego czasu kultowej Zęzie w Sztynorcie (ci, którzy tam dawno nie byli srodze się zdziwią gdy zawitają do portu) czy w porcie w Węgorzewie.
Oczywiście najbardziej zapadające w pamięć szantowania odbywają się przy ogniskach na biwakach. No albo w tawernach gdy panuje w nich nieco mniejszy ścisk niż w sezonie, czyli np. we wrześniu czy wczesnym październiku. Z własnej pamięci mogę przypomnieć czasy gdy do tawerny wchodziło się wesołą ekipą z instrumentami (w tłumie łatwiej ukryć, że fałszuję), ale pustymi kieszeniami. Mimo to przez cały wieczór nikomu niczego nie brakowało, ba niektórzy mogliby stwierdzić, że wręcz było za dużo :). Ale to tylko złe języki.

A Ty jakie masz wspomnienia z szantami?

Szukasz jachtu do czarteru na Mazurach? Sprawdź tutaj czarter jachtów.

Jeden Komentarz do artykułu “Szanty na Mazurach 2017

  • 13 września, 2018 at 7:10 pm
    Permalink

    Dziwne pytanie, często człowiek mimo, że nie pamięta to skądś wie, że ma dobre wspomnienia z koncertu. :)

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *