Ryn – idealny przystanek dla jachtów na Mazurach

Czarterując jacht z południa Mazur warto zajrzeć do Rynu. To naprawdę ciekawe miejsce dla żeglarzy czarter ujących jachty na Mazurach.
Zazwyczaj w czasie rejsów po Mazurach pokonujemy trasę Mikołajki – Giżycko kanałami z jeziora Tałty na jezioro Jagodne i potem dalej, na Niegocin. Ten popularny szlak omija jednak dosyć ciekawy akwen, który na pewno warto odwiedzić.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Wystarczy, że zamiast wpływać w kanał na Tałtach popłyniemy dalej na północ. Tym sposobem trafimy na jezioro Ryńskie, na krańcu którego ujrzymy urokliwe miasteczko Ryn. Geologicznie jest to najdalej na północ wysunięta część wielkiej rynny polodowcowej ciągnącej się z południa aż od jeziora Nidzkiego.

Jezioro_RyńskieJezioro Ryńskie – raj dla żeglarzy szukających ciszy

Jezioro Ryńskie stanowi nierozerwalną całość z jeziorem Tałty. W zasadzie kaprys geografów spowodował, że mówimy o dwóch różnych jeziorach. Z jakiegoś powodu poprowadzono jednak umowny podział pomiędzy tymi akwenami i nadano im odrębne nazwy. Ryńskie ma powierzchnię 6,7 km², długość 7 km, średnią głębokość ok. 13 m z maksymalną głębokością 50,5 m (w pobliżu Wejdyk). Jest to o tyle ciekawe, że większość serwisów i map podaje jako najgłębsze miejsce okolice Rynu z głębokością nieco ponad 20 m. Jezioro Ryńskie posiada mocno urozmaiconą linię brzegową, bogatą w liczne zatoczki, cyple i półwyspy. Największy z nich nosi nazwę Mrówki. Na jeziorze są trzy wyspy. Największa to Duża Wyspa niedaleko wsi Wejdyki. W jej pobliżu możemy podziwiać zatokę Rominek, przypominającą kształtem norweski fiord. Otoczona jest wysokimi zalesionymi skarpami i wcina się na kilkaset metrów w głąb lądu. Zdecydowanie warto ją zobaczyć.

Ryn. Prawie jak Malbork

Najważniejsza miejscowość wokół jeziora Ryńskiego to przede wszystkim miasto Ryn z potężnym krzyżackim zamkiem, który należy do najpotężniejszych i najpiękniejszych w Polsce. Legenda mówi, że okolica przypominała Krzyżakom rodzinny Ren i dlatego nazwali swoją warownię Ryn. Zamek Krzyżacy zaczęli budować po 1377 roku na wzgórzu pomiędzy dwoma jeziorami. Ma wymiary 44 na 52 metrów. Dla porównania: zamek w Malborku ma wymiary 51x60m. Obecnie zamek jest jednocześnie hotelem i największą atrakcją turystyczną Rynu. Można zwiedzać sporych rozmiarów zadaszony dziedziniec (900 m2) oraz przyległe sale utrzymane w średniowiecznym stylu.
Do północnego krańca jeziora Ryńskiego dopływa woda z położonego wyżej, po drugiej stronie miasta, jeziora Ołów. Woda płynie kanałem podziemnym, wybudowanym w średniowieczu przez Krzyżaków. Kanał zaopatrywał w wodę zamek, a przy jego ujściu do jeziora Ryńskiego znajdował się młyn wodny. Dziś jego pozostałości są najbardziej malowniczym elementem krajobrazu miasta.

Na koniec coś dla tropicieli historii. Między brzegiem jeziora Ryńskiego a wsią Wejdyki znajdują się dwa bunkry obronne. Pochodzą z czasów II wojny światowej kiedy to stanowiły część Gizyckiego Rejonu Umocnionego. Z kolei na północ od jeziora, przy drodze asfaltowej do Giżycka, w miejscu przystanku autobusowego PKS Wejdyki, znajdują się ruiny kolejnych bunkrów wraz zachowaną kopułą. Z asfaltu widoczne są rowy strzeleckie prowadzące do tych bunkrów.
Całkiem sporo jak na rejon często pomijany przez żeglarzy.

Znajdź idealne jachty do czarteru na Jeziorze Ryńskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *