Czarter jachtów czas rozpocząć – krótki poradnik na sezon 2015

Choć pływać warto zawsze, to każdy czas ma swoje plusy dodatnie i plusy ujemne. Wybierając termin rejsu warto wiedzieć na co się przygotować. Kilka rad, które żeglowanie na Mazurach i czarter jachtów może nieco ułatwić

Sezon mazurski właśnie się rozpoczął (tradycyjnie jest to długi weekend 1 – 3 maja) i potrwa do końca września. Choć można oczywiście pływać później, to w październiku na szlaku wielkich jezior mazurskich może być już naprawdę dosyć chłodno. Nasze łajby są już oczywiście na wodzie, czekają na Was, tak więc krótki, subiektywny poradnik Mazurskich Jachtów, o tym co wiąże się z pływaniem w poszczególnych miesiącach roku.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Kiedy czarter jachtów na Mazurach

Ale zacznijmy od początku. Pływanie w maju ma swój jeden wielki niezaprzeczalny atut – żeglarzy i turystów o tej porze roku jest na Mazurach stosunkowo niewielu. Praktyczne jest też to, że stojąc na dziko łatwo znaleźć drewno – po zimowych śniegach i jesiennych wichurach wciąż dosyć dużo gałęzi leży na ziemi. Kolejną zaletą jest to, że o tej porze roku jest na brzegach mało śmieci i pozostałości po ludziach, w które łatwo wdepnąć.

czarter jachtow mazury maj czerwiec

Minusem majowej żeglugi może być pogoda. Kilka stopni na plus w nocy może niektórym przeszkadzać. Po maju wypada Boże Ciało. Podstawową zaletą długiego weekendu jest jak sama nazwa wskazuje to, że jest długi. Często nawet nie biorąc urlopu można pożeglować 4 dni – to jest plus. Minusem jest to, że chyba w żadnym innym terminie (nawet w wakacje) nie ma na jeziorach tylu ludzi, a łódki są tak samo drogie, albo nawet droższe niż na przełomie lipca i sierpnia. Przykładowo cena dnia czarteru jachtu Antila 24 w tym okresie to 360 zł doba.

Za to druga połowa czerwca to w opinii ekipy Mazurskich Jachtów czas idealny. Jest ciepło – często można się już kąpać, dzień jest bardzo długi, a na dodatek liczba żeglarzy jeszcze nie przeraża. A cena jachtów niższa nie w sezonie.

Czarter jachtów w wakacje

Lipiec i pierwsze połowa sierpnia to czas, gdy jest dużo słońca i zazwyczaj pływa się na rejsy tygodniowe. Jest ciepło, można się kąpać, wszędzie mnóstwo koncertów szantowych. Nawet ci nieprzepadający za tłokiem mogą po prostu uciec sobie na akweny mniej uczęszczane jak choćby jeziora Nidzkie czy Roś. Druga połowa sierpnia to już czas kiedy noc przychodzi coraz szybciej (ciemno robi się już po dziewiętnastej). Noce robią się chłodniejsze, ale co dla wielu istotne, częściej można trafić na silny wiatr. Amatorzy deski z żaglem powinni wtedy ruszyć na Śniardwy – w rejonie Nowych Gutów warunki do „odpalania dechy” niczym w Chałupach :).

Wreszcie przychodzi wrzesień

W Puszczy Piskiej grzybów może być dostatek, a zbierających je żeglarzy z tygodnia na tydzień mniej.  Zazwyczaj można wtedy liczyć na to, że faktycznie się coś pożegluje (wieje dobrze) i silnika będziemy używać tylko wchodząc do portu. Wtedy minusem staje się to w czerwcu jest plusem – na bindugach jest mało drewna, a za to dużo niezakopanych odchodów żeglarzy. Czarter jachtów jesienią Za to mniej motorówek, żeglarzy biorących w czarter jachty, których nie potrafią prowadzić i szpanerów wszelkiej maści. O tej porze roku ilość żeglarzy wśród żeglarzy wzrasta :). Oczywiście po wrześniu przychodzi październik i listopad. Wtedy naprawdę docenia się pływanie z ogrzewaniem. Może się tak zdarzyć, że jesteście jedyną łajbą w porcie, w których o tej porze roku często nie da się już podładować akumulatorów czy uzupełnić wody.

czarer jachtów na mazurach późną jesienią

Ale po listopadzie przychodzi grudzień – ulubiony miesiąc ekipy Mazurskich Jachtów. W tym roku chcemy zrealizować hasło „Mikołajki w mikołajki” czyli odwiedzić ten port 6 grudnia. No chyba, że będzie już kra – wtedy postawimy na bojery :).

Zarezerwuj jacht już dziś !

Jeden Komentarz do artykułu “Czarter jachtów czas rozpocząć – krótki poradnik na sezon 2015

  • 18 maja, 2015 at 12:08 pm
    Permalink

    Mikołajek w mikołajki nie próbowałem, ale wcześniej jest świetnie. Polecam tuż przed sezonem – pusto może nie jest, ale czuje się różnicę :) A sam sprzęt więcej niż daje radę. To był dobry weekend!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *