Remont kanałów na Mazurach 2020

Ponad 8 kilometrów kanałów! W tym te, które łączą północ z południem Mazur, pójdą do remontu. Remont kanałów na Mazurach (pięciu) pochłonie ponad 160 mln zł i skończy się do 2023 r. Za to ruszy jeszcze w 2020 r. Ale żeglarze mogą się nie bać. Podczas remontu drogi wodne mają być otwarte!

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2023 !


Tylko do 31 stycznia 2023!
Dowiedz się więcej »

Gdzie będą remontowane kanały?

Remont kanałów na Mazurach obejmie cztery kanały, którymi możesz płynąc z jezior północnych na południowe. No albo odwrotnie :). Płynąc z południa z jeziora Tałty do remontu pójdą Kanał Tałcki (1,6 km), króciutki kanał Grunwaldzki (0,47 km) oraz Kanał Mioduński (1,92 km). I wreszcie także ten najdłuższy, wpadający do jeziora Szymońskiego Kanał Szymoński (2,36 km).
Remont kanałów na Mazurach będzie widoczny także w mieście Giżycko. W ostatnich latach inżynierowie i robotnicy wyremontowali tzw. stary kanał czyli Kanał Niegociński. Teraz odnowiony będzie Kanał Łuczański (niegdyś zwany Giżyckim), ten który biegnie pod niewątpliwą atrakcją, jaką jest most obrotowy w Giżycku.

Źródło: Wody Polskie 

Kiedy remont kanałów na Mazurach?

Kanał Długość Zakończenie remontu
Kanał Grunwaldzki 0,47 km 2021
Kanał Tałcki 1,6 km 2022
Kanał Mioduński 1,92 km 2022
Kanał Szymoński 2,36 km 2023
Kanał Łuczański (Giżycki) 2,13 km 2023

Jeszcze w styczniu 2020 r. Wody Polskie rozpiszą przetargi na remont trzech kanałów: Tałckiego, Mioduńskiego i Grunwaldzkiego. Plan jest taki by w drugiej połowie ogłosić przetargi na remont Kanału Szymoneckiego i remont Kanału Łuczańskiego w Giżycku. Wydaje się, że w sezonie 2020 prace budowlane na poważnie ruszą jedynie na Kanale Grunwaldzkim. Ale i to jest niepewne. Remont Kanału Grunwaldzkiego ma się zakończyć do 2021 r. Z kolei remont Kanału Tałckiego i remont Kanału Mioduńskiego mają się zakończyć w 2022 r. Rok później ma się zakończyć modernizacja długich kanałów: Szymoneckiego i Łuczańskiego.

Czy kanały na Mazurach zostaną zamknięte na czas remontu?

Na to pytanie odpowiedział Przemysław Daca, prezes Wód Polskich. – Na czas remontu kanały nie będą zamknięte dla ruchu – wyjaśniał urzędnik na konferencji prasowej w grudniu 2019 r. Później dodał, że nie wyobraża sobie, „żeby można było zamknąć szlaki żeglowne na trzy lata”. – Będą one drożne i będzie można uprawiać żeglarstwo – obiecał w obecności lokalnych polityków. Nam się wydaje, że mówiąc „uprawiać żeglarstwo” miał po prostu na myśli „żeglowanie” :)

Ile kosztuje remont kanałów na Mazurach?

Remont pięciu kanałów będzie kosztował 163,5 mln złotych. Prawie 100 mln zł na ten cel przeznaczy Unia Europejska. Większość pozostałych środków wygospodarują Wody Polskie.
Warto dodać, że wciąż trwa przebudowa śluzy Guzianka. Do końca 2020 powstanie śluza Guzianka II. Z kolei w sezonie 2021 modernizacji doczeka się Guzianka I – śluza, która działa teraz. Pociesza to, że w sezonie 2022 będziemy mogli korzystać z dwóch śluz. To będzie żeglarska rewolucja!
 
remont kanałów na Mazurach - Śluza Guzianka II
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *