Poland Boatshow 2023 – targi wodne. Relacja

Setki małych i dużych jachtów motorowych, kilka jachtów żaglowych m.in. Jacht Legion 360 i mnóstwo tematów dookoła. Trend jest jasny – z roku na rok na jachtach ma być coraz wygodniej

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Tym razem na targach Boatshow 2023 w podwarszawskim Nadarzynie naprawdę było co oglądać. Było znacznie ciekawiej niż rok temu. Ogólne tendencje nie zmieniają się od lat – jachtów żaglowych jest coraz mniej, motorowych coraz więcej i generalnie zdecydowana większość jednostek stawia na coraz większą wygodę.

Jacht Legion 360

Nowy jacht Legion 360 to kolejny olbrzym, który zawita(ł) na Mazury. Jacht Legion 360 miał premierę kilka miesięcy temu. Podobnie jak Antila 33 czy Maxus 34 posiada dwa koła sterowe. My w Nautigo patrzymy na to wciąż niezdecydowani. Z jednej strony jest to przerost formy nad treścią, rozwiązanie na Szlaku Wielkich Jezior de facto niepotrzebne, z drugiej strony bardzo fajnie wygląda i ma swoje uroki. I można robić żarty sternikowi, kiedy nie widzi jak kręcisz drugim kołem. Co kto lubi :). W środku Jacht Legion 360 jest naprawdę przestronny, 8 – 10 osób załogi to nie problem. W mesie jacht ma aż dwa duże forluki obok siebie, co znów na jeziorach spotyka się raczej rzadko. Nie wiemy jeszcze jak zachowuje się nautycznie, ale w środku przestrzenią i rozwiązaniami na pewno może konkurować z pozostałymi mazurskimi „dwukołowcami”.

Jacht Antila 26.2

Na Boatshow 2023 doczekaliśmy się też w pewnym sensie premiery. Tzn. zapowiedzi tego, że premiera będzie 😊. Chodzi mianowicie o jacht Antila 26.2, czyli następcę Antili 26cc. Już w ostatnich latach stocznia Antila Yachts przyzwyczaiła nas do tego, że jachtom po liftingu dodaje kolejne numery i tak to już nie jest czarter jachtu Antila 24, ale za to czarter jachtu Antila 24.4. Zamiast Antili 33 pojawia się Antila 33.3 i tak dalej. Antili 26.2 na razie jeszcze nie zaprezentowano. Za to Antila 28.2, która debiutowała w ubiegłym roku, prezentowała się całkiem nieźle. Jest to dosyć udane skrzyżowanie Antili 27 i Antili 30, to jest rozmiarem przypomina tę pierwszą, a stylistyką tę drugą.

Swoje stanowisko miał też Tes, który prezentował model Tes 246 Versus, który miał premierę kilka lat temu. To konkurencja w klasie do 7,5 m długości kadłuba, dla której nie potrzeba patentu. Charakterystyczna linia jest zachowana, podobnie jak Tes 32 Dreamer, to jest pancernik 😊.

Jachty coraz wygodniejsze

Wśród licznych jachtów, zarówno tych motorowych, które oczywiście dominują, jak i tych nielicznych żaglowych widać jasną tendencję, o której już nieraz pisaliśmy: ma być coraz wygodniej. Opowiadała nam o tym już kilka lat temu projektantka jachtów Agata Kowalska. Oto kilka przykładów. Na jachcie Pirelli 35, tzw. speed boat, który osiąga prędkość ponad 80 km/h (pływa m.in. w Monaco i na Riwierze Francuskiej) pomyślano o stawaniu long – side, i w jednym miejscu na burcie jest tam specjalny schodek i powłoka by się nie ślizgać. Oczywiście o takich oczywistych oczywistościach jak kostkarka do lodu, nawet nie ma co wspominać 😊. Taki schodek do przechodzenia przez burtę do kokpitu jest też np. na jachcie Shine 30. Małe, a cieszy. Z takich nietypowych rozwiązań na jachtach żaglowych jest tu też np. forpik, który ma dwie klapy. Ma ta swoich zwolenników i przeciwników. Podobnie jak foki samohalsujące. Ale wydaje się, że tego trendu nie powstrzymamy.

Boatshow 2024 wcale nie o jachtach

Oczywiście na targach Boatshow nie samymi jachtami żeglarz żyje. Nam spodobały się bardzo drewniane mapy ścienne, które robi Pracownia Twórcza Avocado. Ale oczywiście nie zabrakło też SUPów (od tego roku mamy je też w Nautigo), skuterów wodnych, wszelkiej maści silników, okuć, ubrań, itd. Jest też cała gama produktów, które z wodniactwem nie mają wiele wspólnego. Są wypasione samochody, ale tez np.
stoiska z fotelami do masażu firmy DAREX :) czy ostrzałkami do noży albo biżuterią. W końcu żeglarz chleb musi sobie też ukroić. Z kolei upodobanie braci żeglarskiej do biżuterii, szczególnie kolczyków, znane jest nie od dziś 😊.

A tutaj nasza na poły amatorska galeria zdjęć, by przekazać ducha targów. Kto wie, może ten duch Cię na tyle zmotywuje, ze doznasz wielkiego sprężu i na szybkości jeszcze zaliczysz dziś te targi :). A jeśli czytasz to już po zakończeniu targów, to może duch objawi Ci je we śnie? :)

Daj znać w komentarzu czy zaliczyłeś targi na jawie czy nie i co Ci się podobało.

Promocja First Minute.
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

4 komentarze/y do artykułu “Poland Boatshow 2023 – targi wodne. Relacja

 • 22 października, 2023 at 12:42 pm
  Permalink

  Świetna relacja pod każdym względem, gratuluję, pozdrawiam
  Krzysztof

  Reply
 • 23 października, 2023 at 1:38 am
  Permalink

  Interesujący reportaż. Cieszy że konstruktorzy kładą nacisk na wygodę. Podoba mi się idea schodka, ale fajna byłaby też drabinka na burcie wraz z odcinkiem odpinanego relingu, bo tamtędy jest nabardziej niewygodnie wchodzić na pokład. Odpinany reling ułatwiłby również procedurę cumowania.
  I jeszcze moje trzy grosze w sprawie dwóch kół sterowych. Taka konfiguracja jest na jeziorach przesadna. Przyznaję jednak że wizerunkowo robi wrażenie.

  Reply
 • 25 października, 2023 at 9:22 am
  Permalink

  Byłem na targach , miałem darmową wejściówkę od znajomej firmy bo cena biletu zwalała z nóg. Na targach Wiatr i Woda mogłem spędzić cały dzień , tu wyszedłem po 2 godzinach nie znajdując nic ciekawego , poza znanymi mi dobrze Antilami. Jacht z dwoma kołami , można dodać jeszcze siłowniki najlepiej zdalnie sterowane i nie ma potrzeby schodzenia z fotela a jacht będzie sam pływał.
  A sprawozdanie z targów o wiele ciekawsze niż same targi.
  Powodzenie na szlaku beskidzkim !
  JM.

  Reply
 • 25 października, 2023 at 9:22 am
  Permalink

  Byłem na targach , miałem darmową wejściówkę od znajomej firmy bo cena biletu zwalała z nóg. Na targach Wiatr i Woda mogłem spędzić cały dzień , tu wyszedłem po 2 godzinach nie znajdując nic ciekawego , poza znanymi mi dobrze Antilami. Jacht z dwoma kołami , można dodać jeszcze siłowniki najlepiej zdalnie sterowane i nie ma potrzeby schodzenia z fotela a jacht będzie sam pływał.
  A sprawozdanie z targów o wiele ciekawsze niż same targi.
  Powodzenie na szlaku beskidzkim !
  JM.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *