Śluza Guzianka remont. Nowa budowla (Guzianka 2) rośnie jak na drożdżach

W najbliższych tygodniach można się spodziewać otwarcia drogi dla samochodów i pieszych nad nowobudowaną śluzą. Projekt „śluza Guzianka remont”  idzie pełną parą – obiekt ma być skończony za rok. Stara Guzianka działa tak jak zawsze

By uspokoić zaniepokojonych wodników, Śluza Guzianka I, czyli tzw. stara śluza działa bez zarzutu. I ani w tym, ani w przyszłym sezonie żeglarskim, nikt nie planuje jej zamykania.

Remont śluzy w Guziance

Za to nowa śluza – tzw. Guzianka II rośnie jak na drożdżach. – Idziemy prawie zgodnie z harmonogramem, opóźnienia mamy może tydzień, dwa – poinformował nas jeden z urzędników w Urzędzie Gminy.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Bardziej optymistyczny był przemiły kierownik budowy, który wywalał nas grzecznie, acz stanowczo za płot budowy. Ale to po tym, gdy wtargnęliśmy niespodziewanie na teren budowy, by zrobić zdjęcia. – Idziemy w terminie – mówił z przekonaniem. Tak czy inaczej, wygląda to naprawdę nieźle. Fundamenty i ściany rosną jak grzyby po deszczu w Puszczy Piskiej. Jak podawało Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie droga asfaltowa, którą można się dostać dalej do Piasek czy Wierzby (droga powiatowa nr 1646 na odcinku Ruciane – Nida – Wejsuny) ma być planowo zamknięta do końca lipca. Ale nieoficjalnie wiadomo, że w najbliższych dniach ma się na budowie pojawić przedstawiciel nadzoru budowlanego. Są plany, by droga została otwarta jeszcze przed sezonem. Plany jednak jak wiadomo, albo się udają, albo nie.

śluza guzianka 2 - budowa i remontśluza guzianka 2 remont

Rozmiary nowej śluzy

Choć nowa śluza będzie zbliżona rozmiarami do starej, to jednak nie identyczna. Na marginesie warto dodać, że identyczna do starej jest śluza Karwik po drodze do Pisza. Obie zbudowano pod koniec XIX wieku, jeszcze przez Niemców. Nowa śluza będzie miała 50 metrów długości i 7,5 m szerokości. Różnicą jest to, że ściany będą pionowe, a nie pochyłe, rozszerzające się do góry jak w starej śluzie. Bo stara śluza, choć nieco krótsza (ma 45 m długości) w główkach ma też 7,5 metra, ale za nimi się rozszerza. Jak wyjaśniał wspominany kierownik budowy, wynika to z tego, że w XIX wieku słabo mieli opanowaną technikę budowy takich pionowych ścian. Tak więc można przypuszczać, że o ile na szerokość do starej śluzy wchodziły 3 jachty, to w nowej pomieszczą się dwa duże jak np. Tes 32 Dreamer. Za to na długość może wejdzie 5, a nie cztery jednostki.

Śluza Guzianka II kiedy otwarcie

Tak czy inaczej, wydaje się, że dla dużych statków nie będzie różnicy. Jednak jachtów wejdzie do nowej śluzy troszeczkę mniej. Jak wspomniano na górze, budowa nowej śluzy Guzianka będzie zakończona jesienią 2020 r. Na sezon 2021 zamknięta zostanie śluza Guzianka I, czyli stara śluza. W tym czasie ma być dokładnie wyremontowana. Wreszcie od 2022 r. czynne będą obie śluzy, co znacznie upłynni ruch jednostek pływających z jeziora Bełdany na jezioro Nidzkie. No i w drugą stronę też :).

Godziny otwarcia śluzy Guzianka w 2019

Stara śluza Guzianka działa podobnie jak w ubiegłych latach. Do końca maja będzie czynna od 08 rano do godziny 19. Od pierwszego czerwca do końca sierpnia będzie czynna od ósmej rano do godz. 20. Z tym że warto mieć na uwadze, że gdy o 1945 ruchu nie ma, to śluzowi mogą się powoli zacząć zbierać. We wrześniu śluza znów będzie czynna do godz. 19. Później, w październiku, gdy pływają prawdziwe wilki mazurskie :), śluza Guzianka będzie czynna już tylko do godz. 16.

Zobacz wizualizacje obiektu śluza Guzianka II i przeczytaj skąd się wzięły opóźnienia przy remoncie Kanału Niegocińskiego.

[kkstarratings]

Jeden Komentarz do artykułu “Śluza Guzianka remont. Nowa budowla (Guzianka 2) rośnie jak na drożdżach

  • 8 września, 2020 at 10:38 am
    Permalink

    Tylko nowa śluza na wyjściu ma niski most 3.7 metra a stara 4.4 metra a statki mają w większości 4 metry gratulacje dla polskiej myśli technicznej brawo

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *