Kanał Niegociński ma być otwarty w sezonie 2019

Choć nie ma konkretnej daty, to Kanał Niegociński ma być otwarty w „przyszłym sezonie nawigacyjnym”. W tym roku ma się też rozpocząć budowa obiektu śluza Guzianka II. Ale na szczęście, tutaj wodniacy utrudnień nie doświadczą

Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. O tym, że tzw. stary kanał w Giżycku, czyli Kanał Niegociński potrzebował remontu, nikogo z żeglarskiej braci nie trzeba było przekonywać. Ta droga wodna była za płytka. Mijanie się w pobliżu mostu wymagało od żeglarzy dużo cierpliwości i wyrozumiałości.

Dwa jachty, nawet średniej wielkości jak np. Twister 800 n, pod mostem w tym samym czasie się nie mieściły. Dodatkowo wpadające do wody nabrzeża sytuacji nie poprawiały. – Odbudowa brzegów i udrożnienie Kanału Niegocińskiego w Giżycku rozpoczęła się w 2016 roku. Prace obejmują rozbiórkę starych, zniszczonych umocnień brzegów i odbudowę ubezpieczeń brzegowych ze stalowej ścianki szczelnej zakończonej oczepem żelbetowym. Udrożnienie przywróci głębokość żeglowną 1,5 m – poinformowała portal Nautigo Urszula Tomoń z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jest to teraz część Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które zarządza m.in. kanałami na Mazurach.

Kanał Niegociński – skąd opóźnienia?

Pierwotnie planowany termin zakończenia remontu to czerwiec 2018 r. Ale ci, którzy przeżyli tegoroczne przechodzenie przez Giżycko wiedzą, że niestety wciąż ta droga wodna jest zamknięta dla ruchu wodnego. Z czego wynikają opóźnienia? Przyczyn jest kilka. – W związku ze zmiennymi warunkami gruntowymi zaistniała konieczność wydłużenia zaprojektowanych wcześniej ścianek. Dlatego zwiększono zakres prac – wyjaśnia Tomoń i dodaje, że dodatkowo instalacje krzyżujące się z trasą kanału były posadowione na innych, niż w uzgodnieniach, rzędnych. A to kolidowało z udrożnieniem koryta kanału. Problemem były też kwestie związane z własnością gruntów w kontekście korekty trasy kanały w okolicach mostu drogowego w DK59.

most obrotowy Giżycko

Kanał Niegociński – data otwarcia

Błędne plany i nieprzewidziane trudności spowodowały, że kanał ma być „otwarty w tym sezonie nawigacyjnym”. Jednak jak dowiadujemy się od RZGW, obecnie „jest za wcześnie, żeby podać konkretną, „dzienną” datę”. Bazując na doświadczeniach historycznych trudno być tu optymistą. Wcale nie jest pewne, że z Kanału Niegocińskiego żeglarze skorzystają jeszcze przed wakacjami. Do czasu otwarcia ci, którzy zdecydują się na czarter jachtów na Mazurach i nie lubią korków na wodzie, Giżycko w weekendy powinni omijać. Bo most obrotowy w Giżycku nie jest, niestety dla żeglarzy, otwarty dla ruchu wodnego przez cały dzień, a tylko w określonych godzinach.

Promocja SUPER First Minute.
RABAT 10% od cen w cenniku 2020 !

Szczegóły »

Powstanie nowa śluza Guzianka

Śluza Guzianka II

Także w tym roku ma się rozpocząć budowa obiektu śluza Guzianka II. Stosowną umowę podpisano 16 października. Roboty budowlane mają potrwać do 30 czerwca 2020 r. Odbiór ma się zakończyć w listopadzie. Koszt to ponad 26 mln zł.
Tak więc budowa ma potrwać dwa sezony. Obiekt ma powstać jakieś sto metrów na północ (czyli jadąc drogą asfaltową w stronę Wierzby) od obecnie działającego obiektu śluza Guzianka I. W tym miejscu jest już obecnie most (do rozebrania w czasie trwania prac budowlanych) i ciek wodny poniżej. Od strony jeziora Bełdany jest niewielki jaz. Te wizualizacje przedstawiło Gospodarstwo Wody Polskie.

Śluza Guzianka II

Śluza Guzianka – remont starego obiektu

Ta budowa nie będzie wpływać na ruch turystyczny na starej, zbudowanej jeszcze w 1879 r. śluzie. Dopiero po jej ukończeniu, czyli doliczając czas na opóźnienia pewnie jakoś w 2021 r., zamknięty ma być obecnie funkcjonujący obiekt. Na czas jego modernizacji cały ruch jachtów popłynie przez nową śluzę. Po remoncie starej śluzy (na razie nie podano informacji ile ma potrwać), funkcjonować będą dwie śluzy jednocześnie. Oznacza to, że ruch wodny będzie łatwiejszy i bardziej płynny. Patrząc realnie takiego stanu rzeczy można się spodziewać jakoś w latach 2022 – 2023. Do tego czasu w letnie weekendy śluzowanie dalej będzie nam dostarczać pewnych emocji.

Promocja SUPER First Minute.
RABAT 10% od cen w cenniku 2020 !

Szczegóły »

3 komentarze/y do artykułu “Kanał Niegociński ma być otwarty w sezonie 2019

 • 10 grudnia, 2018 at 2:43 pm
  Permalink

  Rozbawiła mnie „dokładna data dzienna”. Gratulacje dla Pani Rzecznik Wód Polskich :)

  Reply
 • 10 grudnia, 2018 at 5:29 pm
  Permalink

  Idealnie byłoby śluzowanie naprzemienne (zawsze któraś śluza czynna), ale znając życie wyznaczą jakieś godziny otwarcia….

  Reply
 • 25 marca, 2019 at 8:45 pm
  Permalink

  Przypuszczam, ze obie sluzy jednoczesnie beda czynne tylko w wekendy i to nie w kazde.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *