Bogata historia, bajeczne krajobrazy, dobrze wyposażone mariny oraz ciekawe imprezy tematyczne. Ryn to jeden z najbardziej niedocenianych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich
Ryn, usytuowany jest pomiędzy dwoma widokowymi jeziorami: Ołów oraz Ryńskim. Dopłynąć tu łatwo – port znajduje się na północnym końcu zbiornika jezioro Ryńskie, które tak naprawdę jest przedłużeniem jeziora Tałty. Płynąc od strony kanałów po drodze mijamy kilka urokliwych wysp. Bogata historia tego miejsca dodaje klimatu małemu miasteczku. Mimo swego rozmiaru oferuje nam całą gamę atrakcji jak np. zabytkowy wiatrak holenderski z XIX w. czy stary zamek krzyżacki.
Żeglarki mają lepiej!
Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.
Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5
Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 20% od cen w cenniku 2025 !
Tylko do 31 grudnia 2025!
Ryn – historia
Ryn, którego powstanie czasem datuje się nawet na XIII wiek, jest owiany pewną aurą tajemniczości. Pierwsze wzmianki dotyczące budowy zamku krzyżackiego pochodzą z Kroniki Wiganda z Marburga z 1377 r., lecz prace archeologiczne dowodzą, że miało to miejsce o cały wiek wcześniej. Położenie zamku nie było przypadkowe, gdyż jedno z jezior – Ołów, stanowiło naturalną fosę. Tutaj znajdziecie więcej w temacie Ryn – historia.
Ryn – cumowanie Port miejski
Ryn znajduje się na samej północy jeziora rynnowego, jakim są Tałty w dee facto jego części zwanej Jeziorem Ryńskim (podział jest nieco sztuczny). Na drugim końcu Tałt położone są Mikołajki. Szeroka zatoka ułatwia dobijanie jachtem żaglowym, już z daleka można stwierdzić gdzie można spokojnie przycumować. W Rynie znajduję się port miejski, który jest w stanie pomieścić około 50 jachtów. Wybierając to miejsce należy pamiętać, że jest tu bardzo płytko i należy wpływać na podniesionym mieczu. Cumowanie tutaj jest możliwe tylko za pomocą kotwicy.
W samym centrum miasta znajdziemy również niewielką Stanicę Żeglarską „STOCK”. Opłaty za postój tutaj są bardzo niskie, 5 złoty za 5 godzin lub 10 zł za dobę. Stanica oferuje sanitariaty i prysznice, możliwość wymiany butli z gazem oraz ładowania akumulatora. Wielką jej zaletą jest położenie w samym sercu miasta, wadą natomiast jest jej wielkość, gdyż nie zawsze można znaleźć miejsce. Warto o tym pamiętać płynąc ekipą złożoną z kilku jachtów.
Ryn – Ekomarina
Płynąc nieco na zachód od centrum znajdziemy Ekomarinę (podobne są w Giżycku czy Węgorzewie). Jest to ekologiczna miniprzystań, położona niemalże w centrum Rynu przy pasażu spacerowym. Jest wyposażona w dwa pomosty pływające, które są w stanie zapewnić miejsca do cumowania dla około 60 jachtów z instalacją elektryczną i wodociągową. Przystań oferuje możliwość korzystania z pralni oraz systemu odbioru odpadów, ścieków i wód zęzowych z jachtów. Dodatkowo możemy przycumować przy stałym pomoście, gdzie czeka 30 miejsc dla jachtów: Antila 27, Tes 32 i innych. Znajdziemy tam wszystkie potrzebne nam sanitariaty wraz z instalacjami i całą infrastrukturą techniczną. Opłaty za postój to 10 złoty za 3 godziny lub 8 złoty za osobę za dobę. Śmieci i WC wliczone są w cenę.
Ryn – Atrakcje
Miasto na płaszczyźnie gastronomicznej, sanitarnej jak i rekreacyjnej nie odstaje od innych mazurskich miasteczek. Po wybraniu dogodnej nam przystani, warto udać się na spacer po tym historycznym mieście. Godne uwagi są wspominany zamek krzyżacki z XIV wieku, w którym znajduje się ekskluzywny „Hotel Zamek Ryn” oraz zabytkowy Wiatrak typu Holenderskiego tak zwany „Holender”, który również jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Warto też zwrócić uwagę na Stary Młyn, w którym teraz mieści się Gościniec „Ryński Młyn” z regionalną restauracją, gdzie podawane są tutejsze specjały oraz sklepik z artykułami regionalnymi.
Jednym ze znaków rozpoznawczych miasteczka jest usytuowana nieopodal zabytkowego, klimatycznego cmentarza ponad stuletnia wieża ciśnień. Ale Ryn znany jest również z nietypowych zbiorów muzealnych. W Galerii „Pod imbrykiem” w piwnicznej niszy mamy możliwość zobaczenia ostatniej mazurskiej czarownicy, niegdyś zamurowanej żywcem. Uwaga – czary mogą działać do trzech dni :). Ciekawym wydarzeniem jest ryńska „Biesiada Oldtimerów”, czyli zlot starych żaglowców z regatami oraz koncertami szantowymi. Dla łasuchów godny uwagi będzie festyn kulinarny „Ryńskie smalcowanie z ogórczeniem”, na którym odbywają się występy artystyczne, pokazy kulinarne oraz oczywiście degustacja. Odbywa się również festiwal „Masuria”, na którym można oglądać turnieje oraz walki rycerskie.
Ryn pomimo swojej burzliwej historii jest bardzo spokojnym miejscem. Można się tu wyciszyć spacerując ścieżką spacerową wkoło jeziora, podziwiając niepowtarzalnie krajobrazy, jak i świetnie bawić podczas licznych festynów i jarmarków. Klimat miasta nieprzerwanie sprawia, że czujemy się tu dobrze niezależnie od pogody. Nie lada atutem jest także to, że jest tu znacznie mniej turystów i żeglarzy niż np. w miejscowości Mikołajki.
Promocja First Minute.
RABAT 20% od cen w cenniku 2025 !
Tylko do 31 grudnia 2024!