Najbardziej spektakularne wydarzenia żeglarskie 2014

Bez Tall Ship Races w Szczecinie, ale za to z wielkim zlotem żaglowców w Gdyni i regatami dookoła globu Volvo Ocean Race. Miłośnicy emocji na wodzie już teraz mogą zacierać ręce

Dokładnie w połowie sierpnia rozpocznie się Operacja Żagle Gdyni. Przez kilka dni do portowego miasta zawitać ma ok. 20 z największych żaglowców naszego globu. Impreza przygotowywana jest na 40-lecie pierwszego tego typu zlotu w Gdyni. Największa atrakcja szykuje się na 18 sierpnia, kiedy to odbędzie się wielka parada. Operacja Żagle Gdyni może być pocieszeniem dla fanów wielkich żaglowców ponieważ w tym roku Tall Ship Races ominą Szczecin. Trasa wiedzie przez Morze Północne, ale polska Pogoria także weźmie udział w tym wydarzeniu. W Szczecinie finał imprezy odbędzie się ponownie w 2017 r.

tall ship race regaty

Sopot Match Race

Jak na razie organizatorzy corocznych imprez jak Sopot Match Race (widowiskowe regaty rozgrywane w systemie jeden na jeden) oraz Gdynia Sailing Days nie ogłosili jeszcze programów. Ale warto przypomnieć, że w ubiegłym roku można było podziwiać m.in. regaty na światowym poziomie w klasie 49er. A te jachty robią wrażenie, tak więc warto trzymać kciuki by w tym roku było podobnie. Za to z potwierdzonych wiadomości, na początku września w Mielnie zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w kitesurfingu. Dla tych co nie wiedzą, to deska z latawcem :).

Kite surfing kajty na Helu

Atrakcje na Mazurach

Spójrzmy na nasze mazurskie podwórko. Do najbardziej oryginalnych imprez jak co roku należeć zapewne będą 24-godzinne regaty na Dzetach. W zeszłym roku wzięło w nich udział ponad 20 załóg. Różnica między zwycięzcą, a drugim jachtem wynosiła zaledwie trzy minuty. Choć na razie tego typu jednostek nie ma we flocie naszych jachtów do czarteru, ale kto wie co się wydarzy w przyszłości. Oczywiście regat, w których każdy może wziąć udział jest całe mnóstwo. Ci, którzy mają w sobie żyłkę sportowca, mają w czym przebierać. Są imprezy organizowane przez fora żeglarskie, są mistrzostwa branżowe jak np. adwokatów czy dziennikarze i cykl Puchar Polski Jachtów Kabinowych (regaty odbędą się m.in. na jeziorach Roś i Niegocin). Na Mazurach regat prawie jak grzybów.

Z kolei patrząc w świat, to w tym roku nie będzie można podziwiać olimpijskich zmagań (igrzyska olimpijskie są zimowe :), ani wyścigu najnowocześniejszych technologii w America’s Cup. Za to regaty dookoła świata – Volvo Ocean Race ruszają w październiku z hiszpańskiego Alicante. Dla tych, którzy chcą wziąć w nich udział, ostatni dzwonek by się zaciągnąć. Niektóre załogi wciąż szukają chętnych :).

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *