Łatwa w obsłudze, komfortowa i spokojna, ale nie jest demonem prędkości. Tak w skrócie można opisać jacht Antila 24, który stoi w naszym porcie Ruciane – Nida.

Jak wiadomo, de gustibus non disputandum est – o gustach się nie dyskutuje. Ale z drugiej strony nie znamy przysłowia łacińskiego, które by mówiło o tym jak wybrać jacht na wakacje, wcześniej nim nie żeglując :). Dlatego posurfowaliśmy nieco po sieci, głównie po forach żeglarskich i zebraliśmy nieco opinii na temat najmniejszej w naszej flotylli Antili 24.

Jacht stabilny i bezpieczny

– Dobry jacht do zwykłego turystycznego pływania. Demonem prędkości to on raczej nie jest, ale na pewno bezpieczny i wygodny i tak jak TES 678 BT dużo wybacza – pisze Sławek na forum.mazury.info.pl. Nieco więcej mówi w tym samym wątku Zenek. – Antila 24 to swego rodzaju klasyka. Rozwiązanie wnętrza najbardziej funkcjonalne. Sześć osób mieszka i pływa komfortowo-także pod tym względem średniej wielkości hotelowiec. Jeżeli chodzi o właściwości nautyczne, to już trochę gorzej. Jacht ma dość dużą stateczność początkową, pływa raczej majestatycznie, więc o żadnym ściganiu się nie ma mowy – pisze żeglarz i wyjaśnia. – Poszczególne egzemplarze mają różnej wielkości balast i to też będzie wywierało wpływ na zachowanie się jachtu. antila-24-woda1Zanurzenie pozwoli podejść do większości brzegów. Nawet stosunkowo „zielona załoga ” powinna sobie poradzić bez problemów. Jeśli jesteś młodym żeglarzem wiekiem i taką będziesz miał załogę to możecie poczuć się zawiedzeni przede wszystkim szybkością – kończy swą wypowiedź. W podobnym tonie pisze użytkownik Maciej w serwisie mjacht.pl: „Jacht stabilny, przewidywalny i bezpieczny. Żeglowałem z dwójką dzieci (7 lat i 7 miesięcy). Przy silniejszych wiatrach wystarczyło zrefować żagle i było spokojnie na pokładzie. Małe zanurzenie jachtu pozwalało na cumowanie na dziko.” Tutaj opinia Greckiego 730 na sailforum.pl. – Moim skromnym zdaniem to pływa zdecydowanie lepiej od Trima 26, porównywalnie do Laguny 730. Generalnie jak zauważyłeś ergonomia tego jachtu jest niesamowita, co nie znaczy że mogło by być lepiej, półpokłady są troszkę za wąskie i tak wyprofilowane, że przy mokrym pokładzie można się wyrżnąć :). Za to Marekkvk na forum.zegluj.net przestrzega, że pewnych rzeczy się nie przeskoczy: „Antila 24 jest komfortowa, ale nie na 7 osób.” W tym samym miejscu bardziej ogólnie pisze Szaman3. – W zasadzie wszystkie współczesne konstrukcje mają co najmniej po 180 cm w środku. Jeśli chodzi o wygodę poruszania się w srodku i ergonomię zabudowy, to np. Antila 24 wydaje się być OK. Ale moim zdaniem pływa wolniej od konkurencji :).

Antila 24 na morzu

O tym jak wiele może zdziałać ta niewielka w sumie łajba opowiada WojtekM na sailforum.pl. – Nie martwiłbym się o dzielność Antili 24. W sierpniu 2008 r. spotkaliśmy balastowo-mieczową Antilę 24 s/y „Tadzio” w Karlskronie, a potem w Svaneke. Właściciel samotnie dopłynął z Gdańska wzdłuż polskich brzegów, potem na Bornholm i po szwedzkim wybrzeżu do Sztokholmu i z powrotem. Do Gdańska łódka przyjechała na przyczepie. Rok później eksplorował Archipelag Karlskroński, a poza sezonem s/y „Tadzio” stoi w porcie „Wodnik” nad Zalewem Zegrzyńskim.
Co prawda łódka jest poważnie doposażona: chartplotter, echosonda, AIS, UKF, radar… Poza tym już w stoczni została przygotowana do morza: więcej balastu, mocniejsze podwięzie, rozmiar większe stalówki, etc. I generalnie właściciel był z łódki zadowolony, nic nie wspominał, żeby się nie sprawdziła. Dopłynął, wrócił i znów się wybiera na morze – opisuje wyprawę forumowicz. Prawie jak Mazury :)

Naszym zdaniem

Antila 24 to jacht spokojny i choć stosunkowo krótki, to dzięki swej szerokości i wysokości zaskakująco przestronny. 4 osoby w środku to rozwiązanie znakomite, 6 to komfort. W osiem osób też się da, ale wtedy nie ma się co oszukiwać, że będzie super wygodnie. To, że jest w niej sporo miejsca, odbija się na tym, że faktycznie ta łajba do najszybszych nie należy. Naszym zdaniem idealna dla początkujących bądź lubiących dużo spokoju żeglarzy. Bez problemu można nią płynąć w dwie – trzy osoby.

Rezerwuj jacht już teraz.