Czarter jachtów Grecja – boskie wyspy na wyciągnięcie ręki

Setki unikalnych zabytków, tysiące malowniczych wysp oraz niezmierzona ilość niebieskiej wody, na której żeglarze mogą doznać niezapomnianych przygód. Oczywiście do tego szczypta śródziemnomorskiej flegmy oraz liczona uściskami wylewność i gościnność Greków. Tak w olbrzymim uproszczeniu i skrócie można zaprezentować żeglowanie po jednym z najbardziej popularnych akwenów Europy, czyli czarter jachtów w Grecji.

Grecja pogoda dla żeglarzy

Grecja widok, morze jachtyWśród polskich żeglarzy kierunek Grecja jest prawie tak popularny jak Chorwacja. Co warto zaznaczyć, w ostatnich latach znacznie tańszy niż konkurencja znad Adriatyku. Początek sezonu żeglarskiego to koniec marca, a pływać można nawet do początku listopada. Zdarzają się tacy, którzy nie boją się nawet grudniowej czy styczniowej niepogody, ale to raczej wyjątki. Oczywiście najgoręcej jest w lipcu i sierpniu, ale w tym regionie rzadko się marznie nawet żeglując w listopadzie. Ci, którzy chcą unikać turystów powinni szczególnie wziąć pod uwagę wrzesień i październik, wtedy zorganizowanych wycieczek jest znacznie mniej, a miejsca w tawernach zdecydowanie więcej.

Jeśli chodzi o czarter jachtu w Grecji, to olbrzymią zaletą jest jego prostota. Choć dojechać tam można z Polski samochodem, to jest to prawie 2,5 tys. km. Za to lot samolotem nie zajmuje długo i co ważne, nie jest kosztowny. Jachty można czarterować nawet w Atenach, gdzie marina Alimos znajduje się zaledwie godzinę drogi autobusem od lotniska. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej i każdy żeglarz może wybrać marinę czarteru odpowiednio do swoich potrzeb.

Oprócz dobrego skomunikowania, dużym plusem żeglowania w Grecji jest przewidywalna i stabilna pogoda. Liczba słonecznych dni w roku należy na wyspach greckich do najwyższych w Europie. Czarter jachtu w Grecji daje bardzo szerokie spektrum możliwości, a każdy z głównych regionów żeglarskich ma co zaoferować turystom. Najłatwiej dostać się do wspominanych już Aten i stąd wśród żeglarzy duża popularność akwenu Zatoki Sarońskiej i nieco mniejsza bardziej odległej od stolicy Zatoki Argolidzkiej. Są one osłonięte od bardzo silnych wiatrów, a jednocześnie oferują bogactwo zabytków. Np. na wyspie Epidaurus można podziwiać świetnie zachowany amfiteatr, który powstał czterysta lat przed naszą erą. Przy odrobinie wyobraźni zamykając oczy można sobie wyobrazić jak wyglądało życie ponad dwa tysiące lat temu! Ufortyfikowane budowle na szczytach skalistych wysepek tworzą niesamowity klimat.

Żeglowanie na Cykladach

Ciekawym regionem dla biorących jacht w czarter w Grecji jest także archipelag Cyklady. Największą wyspą jest posiadające piękne plaże Naxos, a tych którzy poszukują towarzystwa i szalonej imprezy przyciąga Mykonos. Z kolei na Amorgos kręcono film legendarny dla wszystkich zainteresowanych nurkowaniem: „Wielki Błękit” z Jeanem Reno. Płynąc w taki rejs warto mieć za sobą doświadczenie – tutaj potrafią wiać naprawdę solidne wiatry. Znacznie łatwiejsze dla biorących pod uwagę czarter jachtu w Grecji jest leżące na zachodzie kraju Morze Jońskie, gdzie znajdują się m.in. takie wyspy jak Korfu czy Zakyntos. Popularną bazą na początki rejsów jest wyspa Levkas. Na tym akwenie dzienne przeloty nie są zbyt długie i zazwyczaj schronienie się przed zbyt silnym wiatrem nie przysparza większych problemów.

Grecja kultura i kulinaria

Oprócz niesamowitej historii i możliwości dotknięcia mitycznych miejsc, gdzie bywał Odyseusz czy Helena Trojańska, przepięknych wysepek, na których można się cieszyć turkusową wodą, olbrzymią zaletą żeglowania w Grecji jest również śródziemnomorska kuchnia. Dla lubiących słodkie, przysmaki typu baklava czy chałwa, dla lubiących ostre gyros, no i oczywiście doskonały wybór oliwek czy owoców wszelakich. I choć wina greckie nie należą w Polsce do najbardziej popularnych, to także w tej materii można w Helladzie znaleźć prawdziwe perełki.

Czarter jachtu w Grecji to niezapomniana przygoda, która pozwala połączyć żeglowanie z podziwianiem bogactwa kulturalno – historycznego kolebki cywilizacji europejskiej. To wszystko wraz z możliwością kosztowania śródziemnomorskiej kuchni, oczywiście cały czas w pięknym słońcu, stwarza idealny przepis na udane wakacje.