Czy w strefie ciszy można odpalić silnik? Czy można cumować na wyspach? A jak jest z żeglowaniem po spożyciu alkoholu? Odpowiedzi na te pytania powinien znać każdy żeglarz
Choć ogólne zasady takie jak pierwszeństwo drogi większości wodniacy znają, to jednak postanowiliśmy opisać kilka kwestii, które są mniej oczywiste. Czytaj dalej
Przepisy Żeglarskie
Przepisy żeglarskie
Jakimi jachtami można pływać bez patentu? Gdzie można pływać mając patent żeglarza? Jakie jachty motorowe bez patentu można brać w czarter? Tego typu informacje znajdziesz w kategorii przepisy żeglarskie. Chcemy praktycznie pokazywać z czym wiążą się ewentualne zmiany prawa dla żeglarzy. Oczywiście jeśli przepisy żeglarskie będą się zmieniać, to będziemy o tym na bieżąco informować.
Jachty żaglowe bez patentu – przepisy żeglarskie
To że są jachty, które można brać w czarter bez patentu, oczywiście nie oznacza, że powinien je brać każdy. W przypadku jachtów żaglowych trzeba mieć umiejętności by taką jednostkę poprowadzić. Jeśli te umiejętności się już posiada, ale nie posiada się patentu (niektórzy gubią dokument, inni jeszcze po prostu go nie wyrobili) to można jednak jachty wyczarterować. Jachty żaglowe bez patentu można czarterować jeśli mają mniej niż 7,5 długości kadłuba. Przepisy żeglarskie jasno precyzują – długości kadłuba. Z koszem dziobowym, czy pantografem długość całkowita jachtu jest zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów dłuższa. Przepisy żeglarskie nie mówią w tym wypadku nic choćby o powierzchni ożaglowania czy liczbie żagli jednostki dostępnej bez patentu.
Jachty motorowe bez patentu – przepisy
Jakie jachty motorowe można prowadzić bez patentu? Także na te pytania znajdziesz tutaj szczegółową odpowiedź. W niektórych przypadkach liczy się także moc silnika, ale w uproszczeniu można powiedzieć, że jachty motorowe bez patentu można prowadzić jeśli ich prędkość maksymalna nie przekracza 15 km/h. W przypadku naszych siedmiometrowych jachtów przepisy są jasne – można te houseboaty bez patentu prowadzić. Jeśli jednostki są szybsze (np. tradycyjne motorówki), to nie mogą mieć silników mocniejszych niż 13 koni mechanicznych.
Przepisy żeglarskie – co daje patent żeglarza
Oczywiście w tym miejscu opisujemy również to, jakie uprawnienia dają poszczególne patenty. Upraszczając radykalnie, patent żeglarza pozwala pływać wszystkim z żaglami na śródlądziu. Patent jachtowego sternika morskiego pozwala prowadzić jednostki, których długość kadłuba nie przekracza 18 metrów. Wprowadzone w 2013 r. przepisy żeglarskie definiują też, jakie uprawnienia daje patent kapitana jachtowego. Będąc tak wysoko w hierarchii żeglarskiej, można pływać wszystkim co ma żagle. Jeśli szacowny kapitan się zmieści, to nawet optymistką.
Przepisy żeglarskie – kto ma pierwszeństwo
Tutaj będziemy też zamieszczać teksty przypominające o tym, że na Mazurach pierwszeństwo mają statki pasażerskie. Jeśli chodzi o jachty, to pierwszeństwo przed tymi na silnikach, mają jachty żaglowe. Z kolei jeśli spotykają się dwa jachty żaglowe, np. dwa jachty Twister 800 n na dwóch halsach, to pierwszeństwo przed halsem lewym, ma hals prawy. Z kolei jeśli płyną obok siebie dwa jachty tym samym halsem, to pierwszeństwo ma ten, który jest po zawietrznej.
Często też interpretuje się to tak, że ten kto płynie ostrzej. Czyli płynący w kursie półwiatr musi ustąpić temu, który płynie bejdewindem. Ale ma pierwszeństwo przed tym, który płynie baksztagiem. Ale to zazwyczaj trudniej uchwycić niż nawietrzność/zawietrzność.
Szkoły żeglarstwa: kursy i obozy żeglarskie
Patenty żeglarskie można zdobyć w wielu działających w Polsce szkołach żeglarstwa, nie tylko na mazurskich obozach, ale też na lokalnych zbiornikach wodnych w trybie weekendowym. Po uzyskaniu patentu dobrze jest pojechać na obóz, by otrzaskać się z praktyką. NAUTIGO poleca szkołę żeglarstwa Blue Bingo, z którą od dłuższego czasu współpracujemy w tym zakresie.
Jeśli w temacie przepisy żeglarskie będą zachodzić jakieś zmiany, to też je tutaj będziemy publikować. Wszystko po to by brać żeglarska mogła być na bieżąco.
Czarter jachtu bez patentu – Da się
Dla chcącego nic trudnego, czyli jakie jachty żaglowe i motorowe można czarterować bez patentu.
Poczuć wiatr we włosach, ciepłe promienie słońca czy posłuchać szumu wody na jachcie to marzenie wielu osób. Dlatego od lat przybywa miłośników żeglarstwa, którzy choć na moment pragną być prawdziwymi wilkami morskimi. Początki z żeglarstwem mogą wydawać się trudne i pełne przeszkód, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Żeglować może każdy! No prawie… :) Czytaj dalej
Jacht motorowy – pijąc na jachcie możesz stracić prawo jazdy
Są trzy wakacyjne sposoby na utratę prawka nawet nie wsiadając, ba nawet nie będąc w pobliżu, auta. Wszystkie są arcygłupie, tak więc nie podejmujemy się ułożenia rankingu :).
Chyba najbardziej popularny sposób na pozbawienie się niewielkiego blankietu, który uprawnia do powożenia pojazdami różnych kategorii, to jazda na rowerze. Choć wielu sądzi, że coś się w tej materii zmieniło, to ostrzegamy – niewiele. Za jazdę po dwóch piwkach na dwóch kółkach można jak najbardziej trafić do sądu i dostać zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych! Zmiana polega na tym, że sędzia może, a nie musi odebrać delikwentowi „na cyku” prawo jazdy. Ale to, że nie musi, wcale nie znaczy, że tak nie zrobi. Czytaj dalej
Nowe patenty żeglarskie. Zmiana przepisów
Tylko trzy rodzaje patentów, możliwość pływania po Zalewach Szczecińskim i Wiślanym także dla żeglarzy jachtowych na jachtach do 12 m długości oraz brak wymagania opiekuna dla osób poniżej 16 roku życia. To najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących żeglarzy w temacie patenty żeglarskie
Jako że w ostatnich latach zmiany w uprawnieniach dla żeglarzy nie wiedzieć czemu są dosyć częste, prezentujemy ich najnowszą wersję, która zacznie obowiązywać z mocy rozporządzenia ministra sportu 30 kwietnia 2013 r. Warto podkreślić, że starych patentów wymieniać nie trzeba. Zachowują one dotychczasowe uprawnienia. Ale np. będąc sternikiem jachtowym można wymienić na jachtowego sternika morskiego i nagle zyskać zupełnie nowe uprawnienia. Czytaj dalej