Nowe patenty żeglarskie. Zmiana przepisów

Tylko trzy rodzaje patentów, możliwość pływania po Zalewach Szczecińskim i Wiślanym także dla żeglarzy jachtowych na jachtach do 12 m długości oraz brak wymagania opiekuna dla osób poniżej 16 roku życia. To najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących żeglarzy w temacie patenty żeglarskie

Jako że w ostatnich latach zmiany w uprawnieniach dla żeglarzy nie wiedzieć czemu są dosyć częste, prezentujemy ich najnowszą wersję, która zacznie obowiązywać z mocy rozporządzenia ministra sportu  30 kwietnia 2013 r.  Warto podkreślić, że starych patentów wymieniać nie trzeba. Zachowują one dotychczasowe uprawnienia. Ale np. będąc sternikiem jachtowym można wymienić na jachtowego sternika morskiego i nagle zyskać zupełnie nowe uprawnienia.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Co się zmieni? W uproszczeniu wygląda to tak, że żeglarze pozostaną żeglarzami, sternicy jachtowi „awansują” i staną się  sternikami morskimi i będzie już tylko jeden rodzaj kapitan. Ale za to będzie on miał uprawnienia nieograniczone. Oczywiście by „awansować”, trzeba będzie swój patent wymienić.

Co komu wolno?

Bez patentu po śródlądziu można pływać jachtami żaglowymi do długości kadłuba 7,5 m. Są to na przykład takie jachty jak: Antila 24, Antila 24.4 czy Laguna 730

Patenty żeglarskie dla 14-latków

Z patentem żeglarza jachtowego można pływać wszystkim po śródlądziu i „jachtami o długości kadłuba do 12 m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu”. Z tym że na morzu i okolicach tylko w dzień.

Ci, co patentu nie mają będą go mogli uzyskać po ukończeniu 14 roku życia.

Z kolei z patentem jachtowego sternika morskiego będzie można robić już praktycznie wszystko. Żeglować można wszystkim po śródlądziu i jachtami do długości 18 m po morzu. Wymagania podobne do tych, jakie dotychczas trzeba było mieć na sternika jachtowego: „co najmniej dwa rejsy po wodach morskich w łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi”.

Patenty żeglarskie – kapitan

A ci co uzyskają stopień  kapitana będą mogli pływać wszystkim, wszędzie i zawsze :). Oczywiście w zgodzie z przepisami. By uzyskać ten patent trzeba będzie po uzyskaniu patentu jachtowego sternika morskiego odbyć co najmniej sześć rejsów po wodach morskich.  Łączny czas musi wynosić co najmniej 1200 godzin żeglugi, w tym co najmniej 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu o długości kadłuba powyżej 7,5 m. Trzeba też odbyć co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m. Oraz jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych.

No i oczywiście ci, którzy patentów jeszcze nie mają, będą musieli zdać egzaminy. Jego koszt to 250 lub 350 zł, wydanie patentu 50 zł.

Ministerstwo sportu chwali się także, że pozbyło się przepisu, którego stworzenia nie powstydziłby się twórca Wojaka Szwejka Jaroslav Hasek. Chodzi o przepis „aby uzyskać patent motorowodnego sternika morskiego, uprawniający do prowadzenia jachtów motorowych po wodach morskich, od teraz wymagany będzie staż morski. Do tej pory można było uzyskać uprawnienia morskie, w ogóle po wodach morskich nie pływając!”

Poza tym został zniesiony nakaz by osoby poniżej 16 roku życia pływały pod nadzorem osoby z patentem co najmniej żeglarza jachtowego.

Tym razem jest szansa, że przepisy przetrwają dłużej, bo ponoć dostosowujemy nasze prawo do przepisów unijnych.

Pożyjemy, zobaczymy.

Dla szukających szczegółów poniżej link do rozporządzenia. Tam można także podejrzeć wzory nowych dokumentów.

Rozporządzenie ministra sportu i turysytki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej

 

 

2 komentarze/y do artykułu “Nowe patenty żeglarskie. Zmiana przepisów

  • 5 lipca, 2013 at 8:58 pm
    Permalink

    „Bez patentu po śródlądziu można pływać jachtami żaglowymi do długości kadłuba 7,5 m.”
    Po morzu też…

    Reply
  • 19 września, 2018 at 10:37 am
    Permalink

    He he.. trafna uwaga.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *