Czarter jachtu bez patentu – Da się

Dla chcącego nic trudnego, czyli jakie jachty żaglowe i motorowe można czarterować bez patentu.

Poczuć wiatr we włosach,  ciepłe promienie słońca czy posłuchać szumu wody na jachcie to marzenie wielu osób. Dlatego od lat przybywa miłośników żeglarstwa, którzy choć na moment pragną być prawdziwymi wilkami morskimi. Początki z żeglarstwem mogą wydawać się trudne i pełne przeszkód, ale nie taki diabeł straszny, jak go malują. Żeglować może każdy! No prawie… :)

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Jak to zrobić? Czy potrzebny jest odpowiedni patent? Oczywistym jest, że nie każdy jest urodzonym, a raczej wyuczonym wilkiem morskim. Nie każdy z nas będzie miał ochotę na to, aby poświęcić swój czas i pieniądze na zdobycie odpowiednich uprawnień do prowadzenia jachtów. Mamy wtedy dwa wyjścia. Po pierwsze możemy znaleźć osobę, która będzie sterować jachtem za nas czyli przyłączyć się do załogi kogoś znajomego z uprawnieniami i wspólnie czarterować jacht.

Jachty żaglowe bez patentu

Jeśli jednak nie znajdziemy takiej osoby wśród naszych przyjaciół, możemy wyczarterować łódkę, na której żeglować można bez posiadania jakiegokolwiek patentu. Według polskiego prawa jachty, które czarterować można bez patentu to przede wszystkim mniejsze jednostki z silnikami o niewielkiej mocy. Jeżeli nie posiadamy żadnych uprawnień żeglarskich, należy pamiętać o tym, że długość kadłuba naszego jachtu żaglowego nie może przekraczać 7,5 m. W naszej flocie są to m.in. Antila 24, Laguna 730 czy Antila 24.4Czarterować bez patentu można też np. Omegi. Jeśli chodzi zaś o jachty motorowe, zwrócić uwagę należy na moc ich silnika. Nie powinna ona przekraczać 10 kW (ok. 13 Koni Mechanicznych). Ciekawostką jest, że bez uprawnień można również żeglować na jachtach żaglowych, które posiadają na wyposażeniu silnik pomocniczy o dowolnej mocy. Takim pomocniczym napędem mechanicznym jachtu żaglowego może być silnik spalinowy, elektryczny lub hydrauliczny.
Podsumowując: to, czy możemy prowadzić jacht bez patentu, zależy przede wszystkim od długości kadłuba.

Dobry patent nie jest zły

Jeśli jednak chcemy wypożyczyć jacht żaglowy bez patentu, pamiętajmy, że same chęci nie wystarczają. Osoba czarterująca jest odpowiedzialna za jacht i załogę, ich bezpieczeństwo na pokładzie i na szlaku wodnym. Obowiązują ją te same zasady ruchu wodnego, co osoby posiadające uprawnienia żaglowe. Warto zatem swoją żeglarską przygodę zacząć pod opieką kogoś doświadczonego by zdobyć przynajmniej podstawową wiedzę i umiejętności.
Oczywiście szkolić się i zdobywać odpowiednie uprawnienia zawsze warto. Patent żeglarza jachtowego uzyskuje osoba, która ukończyła 14. rok życia i zdała egzamin z wymaganej wiedzy i umiejętności. Nie ma obowiązku zaliczenia kursu żeglarskiego. Wystarczy na egzaminie wykazać się wymaganą wiedzą i umiejętnościami, a te najlepiej zdobyć poprzez praktykę, czyli jak najczęstsze żeglowanie. Oczywiście również w jak najlepszym towarzystwie. No i z najlepszymi armatorami :).

Rezerwuj jacht.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *