Kabinowe jachty motorowe, housebooty – przegląd jednostek na Mazurach

Housebooty stają się na Szlaku Wielkich Jezior coraz bardziej popularne. Krótki przegląd kabinowych jachtów motorowych na Mazurach

Dziesięciometrowe, mniejsze, a nawet siedmiometrowe. Luksusowe bądź po prostu bardzo dobrze wykończone, z ogrzewaniem i lodówką. W wodniactwie, tak jak w wielu innych dziedzinach naszego życia, w ostatnich dziesięcioleciach główne wzorce zachować płyną do nas z szeroko pojętego zachodu. O ile tam barki i kabinowe jachty motorowe od lat cieszą się dużą popularnością. Szczególnie w ramach przemierzania rozbudowanej sieci kanałów – np. z Berlina na takie wycieczki wokół miasta rusza się nawet na weekend.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

W ostatnich sezonach także na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich coraz więcej tego typu jednostek do wzięcia w czarter. Mazury, w sezonie 2017 r. miały ich grubo ponad 100 sztuk. I choć trafiają się również jednostki nieco oldskulowe sprowadzane np. ze słynącej z fajnych jachtów Holandii, to jednak większość z nich to stosunkowo młode jednostki budowane w polskich szkutniach i stoczniach.

Housebooty małe

Do małych jachtów, gdzie najbardziej komfortowo pływa się w nie więcej niż cztery osoby, można zaliczyć takie jednostki jak np. Laguna 700 CruiserKabinowe jachty motorowe czarterJanmor 700 czy nieco mniejszy jacht Calipso 23. Laguna 700 Cruiser to solidny jacht, który może nie zachwyca sylwetką, ale w środku jest bardzo funkcjonalny. Jednostką zazwyczaj zazwyczaj bardziej luksusową i mającą bardziej „morski” wygląd jest Janmor 700 – jednostka, która pierwszy raz została zwodowana w 2016 roku. Nieco się upierając można powiedzieć, że ta jednostka ma dwa pokłady :). Jeden zewnętrzny na górze no i ten w kabinie na dole. Nieco mniejsze jest Calipso 23, które posiada dwie podwójne koje. Zwyczajowo tego typu jednostki mają silniki o mocy około 15 koni mechanicznych.

Housbooty średnie

Jeśli ktoś wybiera się w 5 – 6 osób, albo po prostu potrzebuje więcej przestrzeni warto się zdecydować na większą jednostkę jak choćby Nautika 830 MC czy Futura 860. Jak same nazwy wskazują, są to łajby o długości kadłuba powyżej ośmiu metrów i zazwyczaj co najmniej jednej zamykanej kabinie. Na takie jachty jak Nautika 830 MC czy Futura 860 bez problemu można również załadować choćby rowery. Z kolei górny pokład, który ma nie tylko Bimini, ale zazwyczaj jest zabudowany od wiatru i deszczu pozwala na rozpełznięcie się załogi tak, by mieć chwilę spokoju. W tej wielkości jachtach często pojawiają się już silniki 20-konne i większe.

Housbooty duże

To już są prawdziwe kolosy. Jacht motorowy Nautika 1000 czy jeszcze większy jacht motorowy Futura 36 to już prawdziwe monstra, gdzie bez problemu mieści się nawet osiem osób, a na upartego i więcej. Te jednostki mają już standardowo stacjonarne silniki Diesla. Jacht Nautika 1000 ma trzy dwuosobowe zamykane kabiny (jedna na dziobie, dwie na rufie), z kolei pokład dziobowy i ten na dachu to na jachcie Futura 36 Housbooty Mazury czarterto niczym pokłady lotniskowca :). Na jednostkach tej klasy zdarza się już nawet ciepła woda. Moc silników jachtów tej wielkości waha się w przedziale 20 – 40 koni mechanicznych.

Housebooty na Mazurach – jak wybierać

Wybierając jacht, nieważne czy motorowy czy żaglowy, na początek warto się kierować przede wszystkim własnymi umiejętnościami kierowania taką jednostką. Choć generalnie zdecydowana większość jachtów typu houseboot na Mazurach ma stery strumieniowe, to nie zmienia to faktu, że na początek lepiej się zmierzyć z jednostkami mniejszymi, a dopiero później przesiadać się na barki z prawdziwego zdarzenia.

Kolejna podstawowa kwestia to wielkość potencjalnej załogi. Trudno się kisić w osiem osób na jednostce typu Laguna 700 Cruiser czy Janmor 700. Więcej osób automatycznie wiąże się z większą jednostką. Choć warto pamiętać, że to niekoniecznie działa w drugą stronę. W dwie czy trzy osoby jachtem tej wielkości co Nautika 1000 czy Futura 36, przy odpowiednio pracującej załodze również można się poruszać jachtem bez większych problemów i przygód.

Niejako oczywistą oczywistością jest też kierowanie się ceną i tu zasady są na Mazurach takie jak zawsze – większe jachty są droższe niż mniejsze :). No i też ważny jest termin czarteru – w środku lata jachty są znacznie droższe niż w połowie września.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *