Inwestycje na Mazurach – ruszy Mazurska Pętla Rowerowa

Pierwsze jachty wyruszyły na jeziora jeszcze przed majówką. My też :). W tym roku remontowane będą kanały, po sezonie ruszy modernizacja śluzy Guzianka I. No i rozpocznie się budowa projektu Mazurska Pętla Rowerowa

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Mazury 2021

Łopot żagla przy zwrocie, pusta przestrzeń jeziora czy przelatująca nad brzegiem czapla, która patrzy na nas nieco podejrzliwie. Czekaliśmy na to długo. Lód wreszcie odpuścił i jeszcze w połowie kwietnia ruszyliśmy w pierwszy rejs sezonu 2021 r. Takie przedsezonowe pływanie ma ten urok, że ludzi mało, a drewna na ogniska na biwakach jeszcze dużo :). Choć wiało słabiutko to wypłynęliśmy z naszego nowego portu OW – Guzianka na Bełdanach i ruszyliśmy na północ. Nie dopłynęliśmy dalej niż Popielno, ale Śniardwy jak zwykle porażają przestrzenią. Na biwaku naprzeciwko Wierzby udało nam się zrobić takie zdjęcie naszego jachtu Antila 24.4. To dobry omen na ten sezon.Mazury 2021

Inwestycje na Mazurach 2021

Także w tym roku na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich doczekamy się remontów. Już trwają prace na kanałach łączących północ z południem, czyli Grunwaldzkim, Tałckim i Mioduńskim. Można się na nich spodziewać ruchu wahadłowego. Następne w kolejce mają być kanał Szymoński i Węgorzewski. Jak zapowiadają przedstawiciele Wód Polskich, czyli gospodarza dróg wodnych na Szlaku Wielkich Jezior, pogłębiona ma zostać także Węgorapa.

Po sezonie 2021 ma także ruszyć remont śluzy Guzianka 1, która jest obiektem zabytkowym – powstała w 1879 r. W ubiegłym roku, otarto nową śluzę – Guzianka 2, którą prześluzowano już ponad 10 tys. jednostek. W sumie w sezonie 2020 przez obie śluzy przeszły w górą bądź w dół 22 tys. jachtów i statków. Te liczby imponują. Także w sezonie 2021 r. będą działać obie śluzy, choć dla nas jest to już kwestia mniej problematyczna, ponieważ nasz port macierzysty znajduje się teraz tuż poniżej Guzianki, już na Bełdanach.

W sumie na te inwestycje w latach 2018-2023 przeznaczone zostanie ok. 300 mln zł.Mazury 2021

Mazurska Pętla Rowerowa

Niektórzy mogą jednak uznać, że nie samymi jachtami człowiek żyje. Jest to oczywista herezja, ale nie miejsce tu by z nią polemizować :). W każdym razie cieszyć mogą się cykliści. Jak niedawno poinformowało Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie, w ciągu najbliższych dwóch lat na Mazurach ma powstać licząca ponad 300 km Mazurska Pętla Rowerowa. Będzie to drogowa sieć rowerowa wokół największych jezior. Przy trasach mają się pojawić m.in. sanitariaty i 10 wież widokowych. Mazurska Pętla Rowerowa ma się łączyć z trasami Green Velo.

Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie

Jeśli dołożymy do tego, że w ubiegłym roku odremontowano nabrzeże w Mikołajkach czy powstanie nowej, spektakularnej kładki w Giżycku to widać, że w infrastruktura na Mazurach się poprawia. Teraz czekamy na poprawę infrastruktury do odbioru nieczystości z jachtów i kampanię informacyjną o niewyrzucaniu śmieci na biwakach!

3 komentarze/y do artykułu “Inwestycje na Mazurach – ruszy Mazurska Pętla Rowerowa

 • 30 kwietnia, 2021 at 9:27 am
  Permalink

  Pierwszy akapit:
  Pierwsze jachty wyruszyły na jeziora jeszcze przed majówką. My też :). W tym roku remontowane będą kanały, po sezonie ruszy modernizacja śluzy Guzianka II.

  Chodzi o Guzianke I?

  Reply
  • 14 maja, 2021 at 1:48 pm
   Permalink

   Tak, literówka się wkradła, już poprawiliśmy.
   NAUTIGO

   Reply
 • 30 kwietnia, 2021 at 8:53 pm
  Permalink

  Zdjęcie rzeczywiście fajne. Trzeba mieć szczęście znaleźć się we właściwym miejscu we właściwym czasie i koniecznie sięgnąć po aparat. Niedopełnienie ostatniego warunku zawsze budzi żal we wspomnieniach.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *