Port u Faryja, Ruciane Nida
Opis portu | Port z lotu ptaka | Galeria zdjęć | Kamera on-line
Port u Faryja
Przystań u Faryja zlokalizowana jest w samym centrum Rucianego Nida. Żeglrze mają do dyspozycji trzy pływające keje oraz miejsce bezpośrednio przy nabrzeżu, umocnione. Cały port mieści około 100 jachtów. Pomosty mają różny charakter, część miejsc przewidziana jest na większe jednostki i wyposażona w Y-bomy. Nie ma bojek i muringów, także konieczna jest albo kotwica, albo cumowanie do nabrzeża. Bosman, tak jak w innych portach rzadko zgadza się na cumowanie long-side.
Warto też zwrócić uwagę, że port ma charakter nie tyko żeglarski. Duża część biznesu portu opiera się o rejsy statkami oferowane sezonowym turystom. Rejsy po jeziorze Nidzkim lub do Mikołajek trwają od 1 do kilku godzin i przyciągają całe wycieczki. Żeglarze muszą się więc liczyć z tym, że w porcie może być tłoczno.
Media i sanitariaty
Do dyspozycji jest prąd (płatny w zależności od czasu podłączenia łodzi) oraz woda. Dostępna za darmo, z tymże na wyposażeniu nie ma węży. Toalety i prysznice w podstawowym standardzie mazurskim dostępne są w sezonie. Poza sezonem można niestety odbić się od pysznica.
Infrastruktura techniczna, szkutnik w Ruciane-Nida – marina u Faryja
Bosman ma narzędzia i na zasadzie uprzejmości może udostępnić to i owo. W marinie nie ma jednak regularnych usług szkutniczych. Jeśli istnieje konieczność naprawy jachtu, szkutnicy z Ruciane-Nida dojeżdżają. Na miejscu jest dźwig, którym można wyciągnąć jachty do około 3 ton. My polecamy współpracującego z nami szkutnika Michała Matlę, telefon: 504 121 969.
Sklep żeglarski Ruciane Nida
W samym porcie nie ma sklepu żeglarskiego. Nie ma też dedykowanego sklepu w centrum rucianego. Jest za to sklep wędkarski z całą masą wyposażenia żeglarskiego. Nie ma więc problemu, by dokupić szeklę, karabinek itp.. Problem może pojawić się z bardziej specjalistycznym sprzętem.
Parking port Ruciane Nida
Na terenie portu u Faryja jest duży parking płatny za dobę wg cennika portu. Szczegółowe informacje u B0smana. Jest nadzorowany. W marinie są kamery i nie zdarzają się kradzieże. Nie mniej jednak port nie bierze odpowiedzialności za pozostawione auto. Bezpłatną alternatywą jest pozostawienie samochodu przy głównej ulicy. Do rozważenia tylko na parę godzin, w naszym odczuciu nie ma sensu ryzykowanie i zostawianie tam auta na dłużej.
Ruciane Nida zimowanie jachtów
Port oferuje możliwość wyciągnięcia i zimowania jachtów. Zimowanie pod gołym niebem, jachty ustawiane są na oponach, chyba, że armator posiada swoje stojaki. Cena do uzgodnienia z kapitanatem portu.
Ruciane Nida stacja benzynowa
W samym porcie nie ma możliwości tankowania paliwa prosto do jachtu. Najbliższa stacja benzynowa znajduje się około 100m od nabrzeża, po drugiej stronie głównej ulicy. Dostępne paliwo ON, 95 i 98. Jest to klasyczny Orlen, czynny 24h/dobę. Jest do dość duża stacja, więc można się tam zaopatrzyć w papierosy, alkohol, hot-dogi itp. Można też kupić żarówki i drobne wyposażenie samochodowe.
Jedzenie, picie, zabawa, knajpy w Ruciane Nida
Na terenie portu U Faryja znajduje się Tawerna z przyzwoitym jedzeniem i alkoholem. Dodatkowo sezonowe stragany z „najtańszą książką na Mazurach” i budki z lodami. Dla żeglarzy, których to nie zadowoli okło 150 m od portu znajdują się liczne knajpy zlokalizowane przy głównej ulicy (Dworcowej). W Rucianem nie ma jednak nastroju szantowego i bardzo sporadycznie organizowane są imprezy żeglarskie.
Sklepy
Duży wybór sklepów znajduje się w centrum Rucianego (około 200 m od portu). Są sklepy przemysłowe i spożywcze. Są markety spożywcze, w którym można w 100% zaopatrzyć się na cały rejs. Najbliższa Biedronka i Polo Market są jednak dopiero w Nidzie (druga część Rucianego – Nida) odległego około 4 km od portu. Konieczne jest więc pojechanie samochodem.
Prot u Faryja – jak dojechać
Stacja kolejowa znajduje się około 200 m od portu. Kursują pociągi z Olsztyna i z Ełku (przez Pisz). Przystanek autobusowy obok stacji kolejowej. W sezonie autobusy z wielu miast Polski, m.in. bezpośrednio z Warszawy.
Dojazd samochodem z południa przez i z Warszawy do Rucianego
Możliwe są dwie trasy. Przez Serock – Różan – Ostrołękę – Myszyniec lub przez Wyszków – Ostrów Mazowiecką –Łomżę – Kolno – Pisz. Trasa przez Ostrołękę jest nieco krótsza, ale mniej wygodna. Przez Wyszków jedzie się za to dość długo dwupasmówką – już praktycznie do samej Ostrowi. Dodatkowym argumentem jest dobry wylot z Warszawy – przez obwodnicę Marek. Po dojechaniu do Rucianego skręcamy do portu bezpośrednio z ulicy Dworcowej vis a vis stacji Orlen.
Naszym zdaniem
Port Ruciane Nida jest znakomitym miejscem na rozpoczęcie i zakończenie rejsu oraz zmianę załogi. Decyduje o tym bliskość sklepów, knajp oraz łatwość dojazdu. Dobrze też jest tu stanąć by uzupełnić zapasy wody i aprowizację. Z drugiej strony ze względu na miejski i pół-żeglarski pół-turystyczny charakter portu raczej nie polecamy tego miejsca na cumowanie z myślą o relaksie, ciszy, spokoju i łapaniu żeglarskiej atmosfery.
Port u Faryja z lotu ptaka
Na poniższym rzucie widać rozkład pomostów i kapitanat.