Najciekawsze atrakcje turystyczne na Mazurach

Żeglowanie żeglowaniem, jachty są oczywiście najlepsze, ale warto czasem ruszyć się z portu i rzucić okiem na atrakcje turystyczne na Mazurach, te odwiedzane częściej przez szczury lądowe. Naprawdę jest co oglądać. Oto wybrane przez nas zupełne subiektywnie atrakcje na mazurach.

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2023 !


Tylko do 31 stycznia 2023!
Dowiedz się więcej »

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
Mieści się na terenie Puszczy Piskiej. Jego położenie umożliwia zwierzętom warunki zbliżone do naturalnych. Park jest własnością prywatną i zajmuje obszar około 100 hektarów. Żyją w nim: bobry, jelenie, daniele, wilki, tarpany, kozy, bizony, żubry, żurawie, sarny, dziki, łajki syberyjskie, a także wiele gatunków ptaków.  Część czworonożnych mieszkańców swobodnie porusza się po parku, inne mieszkają w dużych i wygodnych zagrodach (przynajmniej tak się wydaje, na pewno są mniej wygodne niż nasze jachty :) . Większość zwierząt jest oswojonych, zatem dozwolone jest ich karmienie, głaskanie i podziwianie z bliska – można nawet selfie strzelić. Patronem parku jest przyrodnik profesor Benedykt Dybowski. W drugiej połowie XIX w. został zesłany na kilkanaście lat na Syberię i poznał bardzo dokładnie tamtejszą przyrodę. Dlatego też w Kadzidłowie znajdziemy dużą grupę zwierząt z terenów Syberii i Dalekiego Wschodu.

Wilczy Szaniec w Gierłoży
W kategorii historyczne atrakcje na Mazurach to absolutny nr 1! W Gierłoży, a raczej w Wolfsschanze, czyli Wilczym Szańcu, mieściła się kwatera główna Adolfa Hitlera. Budowę rozpoczęto jesienią 1940 roku. Powstało niewielkie miasteczko ukryte głęboko w lesie. W jego skład wchodziło ok. 200 budynków: schrony, baraki, dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie czy dwie centrale łączności. W 1944 roku mieszkało tu ponad 2000 osób. Kwaterę Hitlera wyposażono w najwyższej klasy zabezpieczenia, żelbetowe ściany grubości 8 m. i system tuneli. Nie bez znaczenia była też lokalizacja kompleksu. Można powiedzieć, że przyroda działała na korzyść budowniczych. Stary las mieszany zapewniał naturalną osłonę budynków, a położone na wschodzie wielkie jeziora mazurskie stanowiły naturalną przeszkodę dla wojsk lądowych. Poza tym przez las przebiegała linia kolejowa i droga. Wywiad radziecki i aliancki nigdy nie zdołał zlokalizować kwatery.Wilczy Szaniec
To właśnie w Gierłoży 20 lipca 1944 roku dokonano słynnego zamachu na Hitlera. Zamachu nieudanego, o czym w dużym stopniu zadecydował przypadek – miejsce ważnej narady dowództwa w ostatniej chwili zamieniono z bunkra na barak. Eksplozja zabiła dwie osoby, raniła dwanaście, ale samemu Hitlerowi nic się nie stało (uratował go porządny dębowy stół). W listopadzie 1944 roku wycofujące się wojska niemieckie wysadziły wszystko w powietrze. Dziś można zwiedzać tylko to, co ocalało, niemniej teren nadal robi niesamowite wrażenie.

Rzeka Krutynia
Mazury to nie tylko jeziora, kanały i żaglówki. Też nas to dziwi, ale naprawdę tak jest :). Krutynia znana jest przede wszystkim ze spływów kajakowych. Rzeka ma długość ok. 100 km i razem z kilkunastoma jeziorami tworzy szlak kajakowy, uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych w Polsce. W rzece żyje wiele gatunków ryb i raki, których obecność świadczy o wyjątkowej czystości wody. Krutynia jest prawdziwym rajem dla miłośników wędkarstwa i sportów wodnych. Kajakowy spływ rzeką to dobry sposób, aby poznać Mazury i okazja do kontaktu z przepiękną przyrodą. Niewątpliwie jedna z największych atrakcji regionu, zatem pozycja obowiązkowa. KrutyniaW taki spływ jeszcze przed II wojną światową wybrał się pisarz i dziennikarz Melchior Wańkowicz. Swoje wrażenia opisał w książce pt. „Na tropach Smętka”. Znajdziemy w niej wiele ciekawych informacji związanych z Mazurami i co ważne, dowód na to, że już wtedy podróżowanie z dziećmi było możliwe – reporter spływa kajakiem ze swoją córką.

Rezerwat koników polskich w Popielnie
Największym atutem Popielna jest położenie – niby nad jednym jeziorem (Śniardwy), ale tak naprawdę otoczone jest czterema. Półwysep Popielniański obmywają bowiem od zachodu jeziora Mikołajskie i Bełdany, a od wschodu Śniardwy i Warnołty. W latach 50. utworzono w Popielnie stację badawczą PAN, gdzie do dziś hoduje się koniki polskie. Zwierzęta te są potomkami tarpanów, które kiedyś żyły na terenie dzisiejszej Polski. Koniki polskie charakteryzują się niewysokim wzrostem (do 140 cm w kłębie) i krępą, zwartą budową ciała. Koniki polskie Bełdany Są silne i wytrzymałe, mają bardzo małe wymagania żywieniowe i nie są podatne na choroby. O ich wielkiej odporności i zaradności świadczy chociażby fakt, iż doskonale radzą sobie same, żyjąc przez okrągły rok na wolności na Półwyspie Popielniańskim, czasem dożywając nawet ponad 30 lat! Kilka tabunów koników biega na wolności po okolicznych lasach. Można je spotkać w czasie spaceru jedną z dwóch wytyczonych tu ścieżek przyrodniczych o długości 6 i 10 km. Inne koniki mieszkają w zagrodach na dużych terytoriach. Są przyjaźnie nastawione do człowieka, podchodzą do turystów, można nawet na nich pojeździć. Warto wspomnieć również o pożytecznej funkcji polskich koników w utrzymaniu krajobrazu. Te „żywe kosiarki”, pasąc się, nie dopuszczają do zarastania opuszczonych terenów rolnych drzewami i krzewami. Placówka prowadzi też jedyną w Polsce hodowlę bobrów. Niektóre przebywają tu od urodzenia i są tak oswojone, że można je spokojnie pogłaskać.

A jakie mazurskie atrakcje warto by tu Twoim zdaniem opisać?

Przeczytaj o portach mazur południowych: m.in. o porcie dla jachtów Popielno .

Rezerwuj jacht.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *