Czarter Mazury 2024. Jak wybrać jacht na rejs?

Mały czy duży? Z rumplem czy kołem sterowym? Fok samohalsujący czy normalny? Odpowiedzi na kilka pytań, które warto sobie zadać przy wyborem jednostki na Czarter Mazury 2024

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »
Planujesz przygodę pod hasłem Czarter Mazury 2024 i zastanawiasz się jak wybrać odpowiedni jacht? Pierwsze podstawowe kryterium – weź taki jacht, który będziesz w stanie poprowadzić bezpiecznie. Jeśli jesteś początkującym żeglarzem bądź początkującą żeglarką, to powinny to być mniejsze jachty jak np. Antila 24 czy Laguna 730. Jeśli masz doświadczenie, to oczywiście mogą to być większe jednostki.

Wielkość ma znaczenie

Drugi ważny punkt – musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jak liczna będzie Twoja załoga.
Jeśli płyniecie w dwie, trzy czy cztery osoby to stawiałbym na jacht siedmio – ośmiometrowy. We flocie Nautigo może to być np. Antila 24.4 czy Twister 800 n. Z tym że pamiętaj, że w mniejszych jachtach przestrzeń jest otwarta – nie ma zamykanych kabin. Jeśli będzie Was 5 – 6 osób, to stawiałbym na takie jednostki jak mająca dwie zamykane kabiny Antila 26cc albo posiadająca trzy zamykane kabiny Antila 27. Ale gdy płynie więcej niż sześć osób, to wybrałbym jednostki typu Laguna 30, Antila 30 albo Tes 32 Dreamer.nowy azymut rejs
Oczywiście im większy jacht, tym wyższa cena. Czarter jachtu Antila 24.4 też jest możliwy dla ośmioosobowej załogi, ale wtedy możesz się trochę poczuć jak szprotka w puszce z sosem pomidorowym. Z kolei czarter jachtu Antila 33 jest możliwy i w trzy osoby, ale wówczas koszt na załoganta będzie znacznie wyższy.

Czarter Mazury 2024. Fok samohalsujący?

We flocie NAUTIGO wszystkie jachty oprócz Twistera 800 n i Antili 24 mają ogrzewanie i lodówkę, tak więc nie ma sensu rozwodzić się nad tym, że te udogodnienia są praktyczne. Po prostu tak jest i warto je mieć 😊. Ale za to warto się zastanowić nad fokiem samohalsującym. Takie rozwiązanie mamy na niektórych jachtach Antila 24.4 (Camu camu I i Camu camu II) oraz na Antili 30. Dla kogo może być interesujące? Na pewno dla tych załóg, które są mniej liczne – zaletą jest to, że nie trzeba zmieniać szotów przy każdym zwrocie. Ale dla tych z zacięciem regatowym taki fok samohalsujący to mniejsza powierzchnia żagla, a przez to mniejsza prędkość jachtu. Niestety, każde rozwiązanie ma plusy dodatnie i plusy ujemne.Mazury 2021

Koło sterowe czy rumpel?

Jeśli decydujesz się na jacht o długości 30 stóp i więcej, to do Twojej dyspozycji będzie ster strumieniowy. To pomoże Ci w manewrowaniu w portach przy w miarę bezwietrznej pogodzie. Ale takie urządzenia mają wszystkie większe jachty we flocie Nautigo. Pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć jest takie: stawiasz na rumpel (np. Laguna 30 i Antila 30) czy na koło sterowe (np. Tes 32 Dreamer i Antila 33, która koła ma nawet dwa). Zaletą rumpla i silnika na pantografie jest to, że bez problemu staniesz wszędzie na dziko, ponieważ zarówno płetwę sterową jak i silnik możesz podnieść. To oznacza, że praktycznie do każdego brzegu podejdziesz rufą. Antila 27 MazuryZ kołem sterowym tego nie zrobisz, choć podejście dziobem pewnie będzie możliwe. Za to plusem koła sterowego jest to, że do jego obsługi np. na Antili 33 nie potrzebujesz w ogóle siły – klasycznego oporu na sterze nie czujesz. No a poza tym, dwa koła sterowe wyglądają bardzo fajnie 😊. Dodatkowo można robić żarty sternikowi i jeśli nie patrzy, delikatnie kręcić drugim kołem tak by jacht zmieniał kurs. Czarter Mazury 2024 powinien mieć przecież uśmiech na twarzy.
Jeśli chodzi o właściwości nautyczne, to oczywiście lepsze są jachty bez silników zabudowanych w studzience. Tak się dzieje, ponieważ ten silnik stawia opór, a ten na pantografie nie.

Jachty z zamykanymi kabinami

Dziś na Mazurach wszystkie dobre jachty są wyposażone w takie udogodnienia jak instalacje wodna czy elektryczna. To oczywiście pozwala „mieć” wodę w kranie czy lampki na jachcie. Dla podwyższenia komfortu podczas spania i zapewnianie pewnej intymności przydatne są zamykane kabiny. Takie rozwiązanie można zazwyczaj znaleźć na jachtach od 26 stóp w górę. Warto zwrócić uwagę, by kabiny miały okienka, bo inaczej w cieplejsze dni robi się tam naprawdę duszno.
Czarter Mazury 2024 czas zacząć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *