Na Mazurach w 2022 r. śluza Guzianka bez opłat

W nadchodzącym sezonie śluzowanie, w tym przez śluzę Guzianka, znów będzie darmowe. W najbliższych tygodniach zakończą się także kolejne remonty kanałów

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich mamy kilka kanałów i dwie śluzy: Guzianka i Karwik.

Śluza Guzianka bez opłat

Choć opłaty za śluzowanie nigdy nie były duże i wynosiły mniej niż 10 zł za jacht, to mamy dobrą wiadomość. W tym roku te pieniądze można przeznaczyć na coś innego – śluzowanie przez śluzy Guzianka i Karwik będzie bez opłat. To sytuacja tak zdumiewająca, że aż musieliśmy przecierać oczy – tak dla odmiany coś będzie taniej ?. Ustawodawca dokonał zmian w prawie by przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii dla turystyki. Oto fragment oficjalnego komunikatu Wód Polskich, które zarządzają drogami wodnymi. „Od dnia 1 marca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. (…) zwalnia się z należności za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz z urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych.” – Będzie to dotyczyć wszystkich obiektów skarbu państwa, tak więc również śluz Guzianka i Karwik – potwierdza NAUTIGO Anna Jastrzębska, rzeczniczka prasowa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej. W trzech słowach: śluzy za darmo. Przynajmniej do końca sezonu.

Kanały znów otwarte

To nie koniec dobrych wiadomości na Mazurach w 2022 r. Wielokrotnie pisaliśmy już o temacie remont kanałów na Mazurach. Teraz ta epopeja zbliża się do końca. – Prace na Kanale Tałckim mają się zakończyć do końca grudnia. Potem czekają nad odbiory. Ale w sezonie 2022 r. na pewno kanał będzie czynny – zapowiada Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Remont_kanału_na_MazurachTo już drugi z czterech kanałów łączących południe z północą, którego remont się kończy. W tym sezonie wciąż będą się toczyć prace budowalne na Kanałach Mioduńskim i Szymońskim. Te drogi wodne powinny być gotowe w 2023 r. W sezonie 2022 ruch na nich będzie oczywiście możliwy, ale wciąż utrudniony. Z kolei do końca marca powinien się zakończyć remont króciutkiego Kanału Piękna Góra. Ta droga łączy położone na północ od Giżycka jeziora Tajty i Kisajno.

Remont kanałów na Mazurach

Remont starej śluzy Guzianka I

Po nowym roku Gospodarstwo Wody Polskie ma ogłosić przetargi na remont śluz Guzianka I (stara śluza) i Karwik. Na zdjęciach możesz zobaczyć jak przebiegał projekt budowa śluzy Guzianka II. W sezonie 2022 obie śluzy Guzianka będą działać. Przy dobrych wiatrach prace rozpoczną się jesienią nadchodzącego roku. Ale jest to uzależnione od wyniku przetargu. Przy szybko rosnących cenach materiałów budowlanych i pracy wcale nie jest oczywiste, że inwestor dogada się z potencjalnym wykonawcą co do ceny i terminu. Wkrótce ma również zostać rozpisany przetarg na Kanał Łuczański, czyli drogę wodną przecinającą Giżycko. Tzw. stary kanał przez Giżycko, czyli Kanał Niegociński jest już wyremontowany i pozwala ominąć miasto już teraz.


Mazury 2021

5 komentarze/y do artykułu “Na Mazurach w 2022 r. śluza Guzianka bez opłat

  • 5 stycznia, 2022 at 7:48 pm
   Permalink

   Wszystkie śluzy w sezonie 2022 będą bez opłat.

   Reply
 • 5 stycznia, 2022 at 4:37 pm
  Permalink

  Super! Jestem na Szlaku Wielkich Jezior w każdym niemal letnim sezonie od 1964, t.j. od czasu mojego pierwszego Obozu Żeglarskiego w Rydze wie. Mazury od tamtej pory zmieniły się bardzo. Powstaje nowoczesna infrastruktura, porty, zaplecza, mnóstwo firm czarterowych i.t.d.,i.t.p. Miłośnicy Mazur, ich przebogatej przyrody i lokalnej ludności zawsze tu będą wracać, pomimo, że, przepraszam za określenie, hołoty coraz więcej, ale na to już wpływu nie mamy. Możemy,i ja to robię, nie pozwolić tym „ludziom”na panoszenie się w tej cudnej krainie. Pozdrawiam! A-hoj!

  Reply
 • 18 stycznia, 2022 at 7:18 am
  Permalink

  Hey. Szkoda tylko, że w dalszym ciągu nic nie słychać na temat zamknięcia „oczek”: 1). z j.Śniardwy przez j.Tyrkło, j.Buwełno, j.Wojnowo, j.Niałk Mały i Duży na j.Niegocin i 2). z j.Roś przez j.Kocioł i j.Białoławki na j.Śniardwy. Pozdrawiam. Jerzy

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *