Mimo wcześniejszych zapowiedzi, przebudowywany Kanał Niegociński (tzw. stary kanał w Giżycku) także w tym sezonie żeglarskim pozostanie zamknięty. Planowany teraz termin otwarcia to 15 października. Na szczęście na śluzie Guzianka w Rucianej – Nidzie ruch odbywa się bezproblemowo
Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. Rozpoczęta jesienią 2016 r. przebudowa Kanału Niegocińskiego miała się zakończyć jeszcze przed wakacjami 2018 r. Niestety, w trakcie pogłębiania i umacniania brzegów kanału doszło do sytuacji w Polsce dosyć częstej. Wykonawca trafił na obiekty, których albo nie ma w dokumentacji w ogóle, albo są błędnie opisane. Przy dwóch mostach: drogowym i kolejowym są bliżej niezbadane elementy betonowe. Tak naprawdę nikt nie wie czy można je usunąć bez naruszania całej konstrukcji. Na wszystkie jachty, ale tylko do 15 marca!
Promocja PAGAJ PROMO.
RABAT do 10% od cen w cenniku 2021 !
Kanał Niegociński remont z problemami
Ale to nie jedyna trudność. – Problemy, które utrudniają prowadzenie pracy na Kanale Niegocińskim rozpoczęły się w ubiegłym roku i dotyczą kolizji z instalacjami położonymi pod dnem. W planach i dokumentacji technicznej nie powinno być takich problemów a wynikły one w trakcie realizacji prac budowlanych. Chodzi o kolizje z budowlami lub ich elementami i instalacjami krzyżującymi się z trasą kanału. Należy stwierdzić, że żadna linia czy instalacja położona pod dnem kanału, nie odpowiada warunkom technicznym, jakie wydawane były przy ich wykonywaniu – czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które od początku roku zarządza w Polsce wodami publicznymi. – Różnice występują zarówno w lokalizacji instalacji/linii w terenie, jak również – co gorsza – w posadowieniu przewodów na określonej rzędnej. Problem ten dotyczy w szczególności przewodów energetycznych SN 15 kV będących własnością PGE Dystrybucja S.A. oddział Białystok oraz kolektorów ciśnieniowych będących własnością Gminnego Zakładu Komunalnego Sp. z o.o.
Teraz sprawą zajmują się urzędnicy nadzoru budowlanego. To oznacza opóźnienie. Obecnie podawany termin otwarcia to 15 października. Mimo petycji żeglarzy, w tym sezonie nie będzie można korzystać z Kanału Niegocińskiego. Do tego czasu podwójnie trzeba będzie doceniać inne kanały, jak choćby ten na zdjęciu :).
Most obrotowy w Giżycku. Godziny otwarcia
Tak więc w tym roku znowu można się spodziewać tego, że przeloty żeglarskie przez Giżycko zajmą nieco więcej czasu niż zwykle. O ile przed sezonem raczej nie powinno to być specjalnie uciążliwe (poza długim weekendem wokół Bożego Ciała), to już w lipcu i sierpniu na przy moście obrotowym można się spodziewać korków.
Od połowy czerwca do końca sierpnia most będzie otwierany dla ruchu wodnego w następujących godzinach. 8.05 – 8.25, 10.35 – 11.25, 12.05 – 12.55, 13.35 – 14.25, 16.05 – 17.25, 18.35 – 18.55, 20.35 – 21.15. Telefon komórkowy do obsługi mostu to 726 888 878.
Remont śluzy Guzianka
O ile czarterując jachty z miejscowości Ruciane – Nida (czarter jachtów Ruciane) niekoniecznie trzeba płynąć do Giżycka, to warto pamiętać, że Wody Polskie pozyskały również środki unijne na remont śluzy Guzianka, która została zbudowana w 1879 r. Na szczęście w tym wypadku najpierw zostanie zbudowana dodatkowa śluza obok tej istniejącej, tak więc nie będzie momentu gdy szlak będzie całkowicie zamknięty. A po zakończeniu remontu funkcjonować będą dwie śluzy, tak więc przepustowość znacznie się zwiększy. Tak czy inaczej, jak na razie wykonawca nie wbił nawet łopaty, więc żadnych zmiany w tym sezonie i najprawdopodobniej w przyszłym nie ma co na Guziance oczekiwać. Dla przypomnienia: śluza codziennie zaczyna pracę o godz. 08 rano, w czerwcu działa do godz. 20, w lipcu i sierpniu do g. 21, we wrześniu do g. 19, a w październiku do g. 16. Telefon to 87 423 10 03 .
Na zdjęciu: Maszt jachtu Antila 24 (Antila 24 czarter mazury) na tle otwierających się wrót śluzy Guzianka.
Promocja First Minute.
RABAT do 15% od cen w cenniku 2021 !
DZ dało się przejść pod mostem obrotowym na styk. Raz pływaliśmy taką z bukszprytem i przy wyższej wodzie trzeba było czekać. Ale Omka się zawsze przemykała :)
VENUS też kiedyś przemknął tuż przed zmrokiem. (Ci co wtedy byli to wiedzą że tak było) – lewa strona przęsła i lekko w przechyle…