Porty nieoczywiste na południu Mazur

Szukasz czegoś nowego na Szlaku Wielkich Jezior? Sprawdź Port Łuknajno na Śniardwach, gdzie jest wieża widokowa, spróbuj nietuzinkowej kuchni w Ruciane Park oraz ciesz się konikami polskimi w Popielnie

Nawet jeśli Mazury odwiedziło się tuzin albo więcej razy i opływało się już naprawdę wszystko, to… i tak jest więcej 😊. Jeśli masz już dość Mikołajek, w Wierzbie znasz każdy kamień, a w Porcie Pod Dębem na jeziorze Nidzkim pamiętasz nawet nazwy cumujących tam jachtów, to warto spróbować czegoś innego.

Żeglarki mają lepiej!

Z okazji Dnia Kobiet w tym tygodniu wszystkie żeglarki zyskują i mogą liczyć na 8 proc. zniżki przy rezerwacji tygodniowych czarterów na Mazurach!
Bądź jak Marie Curie - Skłodowska i nie bój się przełamywać żadnych barier, także tych żeglarskich.

Skontaktuj się z nami »

Czarteruj jacht w zaufanej firmie!
NAUTIGO działa na rynku 12 lat. Opinie w Google 4,9/5

Promocja First Minute.
Czarter Jachtów żaglowych i motorowych
RABAT 10% od cen w cenniku 2024 !


Tylko do 31 stycznia 2024!
Dowiedz się więcej »

Port Łuknajno na Śniardwach

W tym roku z powodu remontu śluzy Karwik ze Szlaku Wielkich Jezior jachtem,  na jezioro Roś nie da się przepłynąć. Nawet tak niewielkim jak Antila 24 :). Ale to nie powód by omijać Śniardwy, które w końcu są największym jeziorem w Polsce. I choć drugiego brzegu nie widać tylko przy złej widoczności, to i tak jest tam gdzie pływać. Oprócz Okartowa, do którego prowadzi szlak żeglowny oznaczony bojami, można też popłynąć np. do położonego na północnym zachodzie jeziora miejsca o nazwie Port Łuknajno.


Wiadomo, że na Śniardwach nie brakuje miejsc pełnych kamieni, o które łatwo zahaczyć mieczem, dlatego by tam się przedostać rekomendują aplikację nawigacyjną Żegluj. Po załadowaniu jej na telefon widzisz położenie jachtu, którym płyniesz w czasie rzeczywistym i to pozwoli Ci ominąć wszelkie przeszkody. Sprawdziłem – warto.
W samym Łuknajnie tłumów nie ma, za to atmosfera doskonała. Cena w sezonie 2023 r. to 60 zł za jacht za noc plus 30 zł od osoby. Ale w niej zawiera się m.in. dostęp do prysznica! Widok na Śniardwy – doskonały.

Popielno na Śniardwach

Jeśli chcesz zobaczyć Śniardwy, ale żeglowanie po tym jeziorze nieco Cię przeraża, to idealnym wyborem jest Port Popielno. Wystawiasz dziób na wodę płynąc od strony Mikołajek i zanim zdążysz się przerazić skręcasz w prawo i już jesteś w Popielnie. To port niezbyt duży, maksymalnie pomieści 40 jachtów, momentami jest nieco płytko, ale atmosfera jest ognista 😊. Nie zamarł tu nawet obyczaj stawania longiem do sąsiednich jachtów i tworzenie tzw. tratw. Rzut beretem lądem jest stacja PAN z konikami polskimi. Koszt postoju to 70 zł za jacht plus 15 zł za osobę. Port Popielno

Ruciane Park

Z kolei jeśli stanie na dziko Cię nieco zmęczyło i masz ochotę na „cywilizowany” relaks, to warto zajrzeć do Ruciane Park, które jest na jeziorze Guzianka. Przez to, że to miejsce jest na tracie przelotowej z położonym masztem (między śluzą Guzianka a mostem drogowym w Rucianem) to żeglarze stają tu stosunkowo rzadko. A warto, bo znajdują się tu bardzo przyjemne strefa relaksu i restauracja, które serwuje choćby… tatar z bakłażana 😊. Wszystko utrzymane w jasnych kolorach, miejsce działa na poważnie od zaledwie kilku lat i jest naprawdę ok. Opłata to 40 zł za jacht i 30 od osoby (prysznic także w cenie). Tak więc jeśli już się decydujesz na śluzowanie, to warto podjąć ten wysiłek dodatkowego stawiania masztu.

A jakie są Twoje ulubione porty, jaka marinę Ty rekomendujesz?


2 komentarze/y do artykułu “Porty nieoczywiste na południu Mazur

 • 25 czerwca, 2023 at 4:33 pm
  Permalink

  Zdzierstwo na Mazurach przekracza już wszelkie normy przyzwoitości. Kolega wlasnie wrócił z Kanarów i tam za jacht 44 ft z 6 osobową załogą płacili ok.25€ majac do dyspozycji WSZYSTKO!
  Proponuję zatem póki co bojkotować Mazury!

  Reply
 • 31 lipca, 2023 at 8:51 am
  Permalink

  Dzięki za informacje szczególnie o jeziorze Śniadrwy. Zdało by się, aby te opłaty portowe były niższe. Nie rozumiem, dlaczego w opłatach portowych nie ma prysznica, toalety – to jest nie przyzwoite, kiedy za każdą wizytę w toalecie płacić 2 zł. Niektórym pozostają krzaki – a czy to korzystne. Przykład port w Mikołajkach.
  Mimo wszystko w przyszłym roku wybieram się na Mazury ponownie.

  Piotr

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *